Înțelegere la SNSPA pe „cazul Pieleanu”. Universitatea nu comentează public dezvăluirile jurnaliștilor de la Snoop
La nivelul conducerii Școlii Naţionale de Studii Politice și Administrative (SNSPA) s-a luat decizia ca universitatea să nu aibă, pentru moment, nicio reacție publică privind dezvăluirile jurnaliștilor de la Snoop despre Marius Pieleanu, profesor la SNSPA, au declarat pentru HotNews surse din instituție.
Potrivit surselor citate, SNSPA a decis marți dimineață să nu aibă încă nicio reacție cu privire la investigația jurnaliștilor de la Snoop.
HotNews a încercat pe tot parcursul zilei de marți să obțină o reacție oficială din partea reprezentanților SNSPA. Rectorul universității, Remus Pricopie, prorectora Ligia Deca (fostă ministră a Educației, în funcție când Snoop a scris despre acuzațiile de abuz ale altui profesor de la SNSPA, Alfred Bulai) și președintele Comisiei de Etică a SNSPA, Ion Stavre, nu au răspuns apelurilor redacției.
Reacții de la premier și ministrul Educației
Ministrul Educației, Daniel David, a transmis luni, într-un răspuns pentru HotNews, că ministerul susține principiul „toleranței zero față de orice formă de hărțuire în mediul universitar”, în urma investigației publicate de redacția Snoop, care documentează acuzații grave de abuzuri sexuale la adresa sociologului Marius Pieleanu, profesor la SNSPA.
„Condamn orice fel de fapte de felul acesta”, a spus marți și Ilie Bolojan, într-o conferință de presă de la guvern.
Dezvăluirile Snoop despre Marius Pieleanu
Site-ul de investigații Snoop a publicat marți rezultatul unei documentări de câteva luni, în care a discutat cu 40 de persoane, profesori, actuali și foști studenți de la SNSPA și Universitatea București, colaboratori din trecut ai firmelor sociologului și profesorului Marius Pieleanu.
Dintre femeile care îl acuză pe Marius Pieleanu de abuzuri sau comportament neadecvat și care au discutat cu jurnalista Snoop Ioana Moldovan, patru și-au asumat cu nume și prenume, două au dorit să-și dea doar prenumele, iar trei au optat pentru pseudonim. Ele povestesc scene de abuz sexual, negate categoric de Marius Pieleanu.
Noile dezvăluiri vin după ce Comisia de Etică a SNSPA a închis cazurile unor alte mărturii, iar profesorul Marius Pieleanu și-a reluat în această primăvară cursurile la SNSPA.
Investigația Snoop poate fi citită AICI.
