Ayatollahul Khamenei susține că Iranul nu încearcă să se doteze cu arma nucleară

Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a declarat miercuri că țara sa „nu are arme nucleare” și „nu încearcă să se doteze” cu astfel de arme, după ce președintele american Donald Trump a adresat o scrisoare Teheranului în care a cerut să aibă loc negocieri, relatează AFP și Agerpres.
„În ceea ce privește armele nucleare, se spune că nu i se permite Iranului să le obțină. Dacă am fi vrut să construim arme nucleare, America nu ne-ar putea opri. Faptul că nu avem arme nucleare și nu căutăm să le obținem se datorează faptului că nu ni le dorim”, a spus Ali Khamenei în cadrul unei întâlniri cu studenții.
Ayatollahul Khamenei a numit miercuri „imprudente” amenințările SUA, după ce Donald Trump a adresat o scrisoare Teheranului în care a cerut negocieri și a avertizat cu privire la o posibilă acțiune militară dacă Iranul refuză.
„Statele Unite flutură amenințarea militară. După părerea mea, această amenințare este imprudentă”, a mai spus Khamenei. „Iranul este capabil să riposteze și, fără îndoială, va riposta”, a avertizat el.
Liderul suprem iranian a afirmat totodată că discuțiile privind dosarul nuclear cu Statele Unite „nu vor (conduce) la ridicarea sancțiunilor” împotriva Iranului.
„Dacă scopul negocierii este ridicarea sancțiunilor, negocierea cu acest guvern american nu va ridica sancțiunile”, a mai spus Khamenei.