Sari direct la conținut

„Copiii mei învață ura la școală”. Cum e viața unei familii de români din țara controlată prin frică și propagandă

HotNews.ro
Viitorul copiilor din Ungaria e în ceață. Multe familii regretă acum că au crezut în vorbele goale ale unor politicieni. FOTO: Shutterstock
Viitorul copiilor din Ungaria e în ceață. Multe familii regretă acum că au crezut în vorbele goale ale unor politicieni. FOTO: Shutterstock

„Copiii mei învață ura la școală, iar noi plătim prețul democrației distruse”. Așa rezumă Mihai, român stabilit la Budapesta din 2010, viața de familie într-o țară în care libertatea a fost înlocuită treptat cu frică, iar statul a devenit instrumentul unei singure voințe politice. El și soția sa, Eva, au plecat din România cu speranța unui trai liniștit într-o țară sigură și civilizată. După 15 ani în Ungaria lui Viktor Orbán, trăiesc realitatea unui regim care a golit democrația de conținut: Constituția e scrisă și rescrisă în funcție de interesele puterii, presa a fost cumpărată, școlile transformate în zone de influență ideologică, iar alegerile „libere” nu mai oferă alternative reale. România de azi seamănă periculos de mult cu Ungaria din 2010, când Orbán a venit la putere cu o majoritate de două treimi. Mulți maghiari au votat atunci cu speranță. Astăzi, cei mai mulți știu: nu toate promisiunile populiste se opresc la vorbe. Unele se transformă în regimuri care nu mai pot fi oprite.

I-am cunoscut pe Mihai și pe soția lui, Eva, la 15 ani după ce s-au mutat la Budapesta. Plecaseră cu un copil mic și visul unei vieți mai bune. „Noi am venit aici în 2010. N-a fost planificat. Inițial nici nu ne-am gândit la Ungaria. Dar părea civilizat, ieftin, sigur pentru copii.” Astăzi, spune Mihai, lucrurile nu mai sunt deloc așa.

Deși nu toate deciziile politice se simt imediat în viața cotidiană, regimul lui Viktor Orbán a ajuns să le influențeze aproape toate aspectele vieții: de la ce se predă în școală și cine tratează copiii în spitale, până la ce ai voie să spui cu voce tare. Viața lor e oglinda vie a unui stat care s-a transformat treptat într-o autocrație, cu instituții doar de formă și libertăți tot mai fragile.

Educația în regimul Orbán: fără Ministerul Educației, dar cu propagandă

Mihai și Eva au doi băieți, unul de 15 și unul de 6 ani, elevi la școli de stat din Budapesta, școli care, în regimul lui Orbán au trecut sub „oblăduirea” unor fundații, unele dintre ele aflându-se sub umbrela Bisericii Catolice. Ministerul Educației a fost desființat după momentul 2010. Copiii lui Mihai și ai Evei merg la o școală unde, din fericire – spune Mihai, directorul e echilibrat și încearcă să aplaneze manifestările extremiste. „Dar unii profesori predau naționalism – li se vorbește la clasă despre «Transilvania, pământ unguresc», despre ura față de emigranți ori străini. N-avem Minister al Educației. Avem biserici care gestionează școlile”, mai spune Mihai.

Citește continuarea articolului AICI.

INTERVIURILE HotNews.ro