Sari direct la conținut

FOTO Cozi uriașe la mici, de 1 Mai. La Obor, oamenii așteaptă de azi-dimineață

HotNews.ro
FOTO Cozi uriașe la mici, de 1 Mai. La Obor, oamenii așteaptă de azi-dimineață
Zeci de oameni au stat joi dimineață, de 1 Mai, la o coadă uraiașă la mici, în Piața Obor. Sursa foto Facebook / Mircea Velicu

Zeci de oameni au stat joi dimineață, de 1 Mai, la o coadă uraiașă la unul dintre cele mai renumite locurile pentru micii săi. Este vorba de Piața Obor, un loc care a ajuns celebru până și în publicația The New York Times.

Ziua de 1 Mai este sărbătorită de mulți dintre români cu mici, grătare și ieșiri la iarbă verde, în timp ce alții preferă să plece la munte sau la mare.

Potrivit unor imagini publicate pe rețelele de socializare, anul acesta de 1 Mai, în Piața Obor, oamenii au stat la cozi de azi-dimineață.

„Ora 8:55 și nu se zărăște capătul cozii. Până la prânz intră pe Pantelimon și o ia ușor spre mare, așa că, dacă ați plecat la mare de 1 Mai s-ar putea să fiți în față la coada de la Obor”, scrie un internaut pe Facebook, care a publicat și imagini cu cozile la mici.

Sursa foto Facebook / Mircea Velicu

„Marea Neagra se vede, micii nu”, scrie același utilizator pe Facebook, o oră mai târziu.

Sursa foto Facebook / Mircea Velicu

În 2019, Susanne Fowler, o scriitoare din Statele Unite ale Americii, care vizitase recent Bucureștiul, a realizat un articol pentru publicația The New York Times, în care a povestit despre micii din Piața Obor.

„Am luat metroul, care este rapid şi deloc scump, spre Piața Obor, unde am făcut o plimbare prin piaţa de fructe şi legume, apoi m-am aşezat la un picnic la Terasa Obor pentru o porţie de mici, pâine şi muştar”, a scris atunci Fowler.

INTERVIURILE HotNews.ro