George Simion a acuzat guvernul de la Chișinău, la câteva ore de la deschiderea urnelor, că fraudează votul / Reacțiile autorităților / Candidatul AUR, un nou mesaj către Maia Sandu

În Republica Moldova votaseră, până la ora 13.00, deja mai mulți oameni decât au făcut-o în primul tur, pe parcusul întregii zile – peste 11.000. Iar numărul continuă să crească. Votarea din această țară este reclamată de candidatul AUR, care a vorbit despre fraude. Guvernul de la Chișinău a respins complet acuzațiile. „Îi încurajăm pe toți să iasă la vot și să-și facă vocea auzită. Fără frică”, a transmis purtătorul de cuvânt al Guvernului din Republica Moldova.
Cum s-a votat în Republica Moldova în Turul 1:
- Vineri 11.000 de voturi.
- Sâmbătă 22.000.
- Duminică 57.000.
- Total turul 1: 90.000 de voturi.
Rezultatele din Republica Moldova din turul 1 au fost:
- Nicușor Dan 52,6%
- Crin Antonescu 21,6%
- George Simion 12,4%
- Elena Lasconi 9,6%
Simion acuză „turism electoral”
George Simion acuză pentru a doua oară în această zi o fraudare a votului din Republica Moldova. La ora 18:00, el a făcut un apel la președinta Maia Sandu să oprească turismul electoral.
„Îi cer Maiei Sandu să oprească turismul electoral din R.Moldova. Va trebui să lucrăm pentru România și Moldova după 18 mai, frauda nu este o valoare europeană!”, este mesajul transmis, vineri seară, de George Simion, pe pagina lui de Facebook.
Aproape 20.000 de voturi în Republica Moldova
Republica Moldova rămâne țara cu cele mai multe voturi din diaspora, arată datele centralizate de HotNews. . Au fost 19.745 de voturi până la ora 17.00, față de 7.783 în primul tur. În 2019, în turul II, votaseră 4.264 de oameni
Urmărește LIVETEXT cu prezența la vot în diaspora
Reacția Ministerului român de Externe
Ministerul Afacerilor Externe acuză vehicularea prin postări social media a unor afirmații false privind derularea alegerilor în străinătate, spunând că „acestea sunt menite să provoace neîncredere și ostilitate, în scopul influențării alegerilor”.
„Astfel de mesaje cu informații și acuze false reprezintă încercări grave și flagrante de manipulare a alegătorilor și subminează caracterul liber și corect al alegerilor.
Cetățenii români din străinătate, inclusiv în Republica Moldova, votează în bune condiții în turul doi al alegerilor pentru desemnarea Președintelui României. Nu au fost raportate probleme cu privire la modul de desfășurare a procesului de vot”, arată Ministerul român de Externe.
Instituția mai spune că este în permanentă legătură cu misiunile diplomatice și cu oficiile consulare pentru a asigura sprijinul necesar bunei desfășurări a alegerilor în străinătate și reamintește că partidele politice au desemnat în secțiile de votare din străinătate, membri și/sau observatori.
AUR revine cu un comunicat: „Nu faceți ilegal nimic!”
Partidul AUR a transmis un comunicat de presă la aproximativ trei ore de la acuzația lui George Simion că Guvernul Maiei Sandu fraudează alegerile, în care spun că „mai mulți cetățeni basarabeni și observatori din teren au semnalat transporturi organizate de persoane către secțiile de votare. Mașini și autocare circulă pe teritoriul Republicii Moldova cu un singur scop: să aducă voturi dirijate politic”.
Reprezentanții partidului acuză că unii cetățeni din Republica Moldova au văzut „o mașină cu numere românești din care au coborât două persoane cu căști în urechi, care monitorizau zona”, la secțiile de la Consulatul General al României la Chișinău.
„Am solicitat Poliția pentru că altfel nu este posibil să documentăm mașina pe care am găsit-o că transporta oameni. Eu cred că e cineva foarte apropiat de guvernare, dar așteptăm să vedem ce ne spune poliția. (…) Atenționez încă o dată și descurajăm acțiunile guvernării PAS care a promis 200.000 de voturi lui Nicușor Dan. Nu faceți ilegal nimic! Tot ce este ilegal este documentat și o să trebuiască să răspundeți. Nu azi mâine, nu mâine, poimâine. La București guvernarea o să se schimbe, indiferent. Vreți voi la Chișinău, nu vreți voi la Chișinău. Dar implicarea voastră ilegală în treburile interne ale statului vecin, transportarea ilegală de oameni o să fie penalizată inclusiv politic. Doamna președinte Maia Sandu, dați ordin să nu mai fie transportați oameni”, a spus Vasile Costiuc, citat în comunicatul de presă.
Peste 15.000 de voturi în Republica Moldova
Până la 15.00, peste 15.600 de români au votat la în turul II al alegerilor prezidențiale, cu peste 4.000 mai mult decât votaseră în toata ziua de vineri, în turul 1.
Mobilizarea este una ridicată și în Germania, Marea Britanie, Italia și Spania.
Urmărește LIVETEXT cu prezența la vot în diaspora
Prima reacție a Guvernului de la Chișinău
„Din respect față de alegători, îndemnăm toți actorii politici să se abțină de la acuzații, care doar vin să compromită acest exercițiu democratic”, a reacționat, pentru HotNews, purtătorul de cuvânt al Guvernului de la Chișinău, Daniel Vodă.
„Moldovenii cu cetățenia română sunt oameni liberi. Au dreptul garantat să voteze conform propriilor convingeri. Ne bucurăm să vedem responsabilitatea civică de care dau dovadă și participarea activă la vot. Îi încurajăm pe toți să iasă la vot și să-și facă vocea auzită. Fără frică”, a mai spus Daniel Vodă.
Aproape 70% mai mulți votanți peste tot în diaspora
La ora 13, s-a trecut de 50.000 de voturi în diaspora, față de 30.900 în Turul 1. E un plus de aproape 70%. Se votează mult în Italia (7.100 față de 4.600), Republica Moldova (11.000 față de 4.300) sau Marea Britanie, unde e dublu (6.000 față de 3.000). Datele oficiale aici.
Intervenția lui Simion
Vineri, după cinci ore de la deschiderea voturilor din diaspora europeană, George Simion a postat pe Facebook o ilustrație cu Traian Băsescu și Nicușor Dan, alături de mesajul:
„Gata cu «campania», acum trebuie să oprim frauda imensă! Colegii mei sunt cu conducerea STS acum, în Republica Moldova guvernul a început să fure! Nu îi lăsăm!”.
Cât s-a votat
Vineri, la ora 12.00 se adunase 38.800 de voturi în diaspora, față de 23.400, câte erau la aceeași oră acum două săptămâni.
În Moldova s-au exprimat 8.600 de voturi, față de 3.200 acum două săptămâni, până la ora 12.00. În Italia, au fost 5.300 de voturi, față de 3.500 în turul 1, dar în Vest s-a început mai târziu, datorită fusului orar.
Acum două săptămâni, totalul participanților din diaspora a fost de 973.129, dintre care 90.851 au votat în Republica Moldova.
AUR susține că se va întâlni cu STS
AUR a anunțat, vineri dimineață, printr-un comunicat de presă, că reprezentanți ai partidului se întâlnesc cu conducerea Serviciului de Telecomunicații Speciale, după ce ieri acuzau posibile fraude la vot.
Aceștia au spus că au cerut întâlnirea urgentă de la STS în urma „informațiilor apărute în spațiul public care indică faptul că anumite grupuri de interese pregătesc acțiuni de fraudare a procesului electoral din data de 18 mai”.