Georgia învinge Portugalia și se califică în optimi – Turcia, succes în fața Cehiei / Adversara României din optimi

Naționala Georgiei Foto: Paul Chesterton / imago sportfotodienst / Profimedia

Georgia a produs surpriza ultimei etape din faza grupelor și a reușit să învingă Portugalia, scor 2-0, în Grupa F la EURO 2024. În cadrul aceleiași grupe, Turcia a învins Cehia, scor 2-1.

>> VIDEO Calificarea României a scos mii de oamenii în Piața Universității! S-a reluat o tradiție de pe vremea Generației de Aur / Mulțimea e acum în stradă în București

Georgia – Portugalia 2-0 / Cehia – Turcia 1-2

Georgia a produs o nouă surpriză plăcută la EURO 2024 și a învins naționala Portugaliei în cel de-al treilea meci din grupa F.

Supranumit „Kvaradona” de fanii lui Napoli, Khvicha Kvaratskhelia a deschis după doar două minute pe Veltins Arena.

Portughezii au ratat ocazii mari până la pauză, însă portarul Mamardashvili a avut din nou câteva intervenții salvatoare în fața lusitanilor.

În a doua repriză, georgienii au primit o lovitură de la 11 metri, iar Mikautadze a transformat de la punctul cu var, în minutul 57.

Scorul a rămas neschimbat până la final, iar Georgia și-a asigurat calificarea în optimi, deși a terminat pe poziția a treia.

În aceeași seară, Turcia și-a confirmat jocul bun făcut la acest turneu final.

Aceștia au reușit să învingă Cehiei, în urma unui meci pe care cehii l-au jucat din minutul 20 în inferioritate numerică.

Antonin Barak a primit două cartonașe galbene în interval de 9 minute și și-a lăsat echipa în 10 oameni.

Chiar și așa, golurile au sosit abia în repriza a doua. Calhanoglu a deschis scorul în minutul 51 din pasa lui Yuksek, însă Cehia a egalat peste 15 minute, grație reușitei lui Soucek.

Turcii au forțat victoria, profitând și de avantajul numeric, iar în al patrulea minut de prelungire, Tosun a marcat pentru 2-1, stabilind și scorul final.

Olanda, adversara României din optimile EURO 2024

Victoria Georgiei a stabilit și viitoarea adversară a naționalei României din optimi la EURO.

După ce a terminat Grupa E pe prima poziție, selecționata antrenată de Edi Iordănescu se va lupta cu Olanda pentru un loc în sferturi.

„Portocala Mecanică” a terminat pe locul trei Grupa D, de unde au mai făcut parte Austria, Franța și Polonia.