Lucian Bode: La Prefectura Sălaj, 40 din 43 de angajați au primit sporuri COVID
HotNews.ro
![Lucian Bode: La Prefectura Sălaj, 40 din 43 de angajați au primit sporuri COVID](https://hotnews.ro/wp-content/uploads/2024/04/hotnews.jpg?w=800&h=450&crop=1)
La Prefectura Sălaj aproape toți angajații au primit sporuri pentru activitatea asociată campaniei de vaccinare anti-COVID, spune ministrul de Interne, Lucian Bode, în contextul deciziei de eliminare a sporului de 30% din salariul de bază acordat angajaților din prefecturi pentru lupta împotriva pandemiei.
Ministrul Lucian Bode a declarat, luni seară, la Digi 24, că eliminarea acestui spor este o decizie asumată de coaliția de guvernare.
El a spus că în unele prefecturi acest spor de 30% a fost acordat tuturor angajaților.
- „Nici în 2020, nici în 2021, prefectul nu beneficia de acel spor (de 30% – n.red.). De acest spor beneficiau angajații, prin ordin al prefectului, alții decât prefectul și subprefecții. Deci ei nu beneficiau și nu vor beneficia.
- Ce nu s-a înțeles, în legătură cu posibilitatea de a acord sporul de 30% pentru cei care lucrează efectiv în tot ce înseamnă coordonarea campaniei de vaccinare, a fost că au fost prefecturi în care s-a acordat la toți, la toți angajații din prefectură.
- Vă dau exemplu: Sălaj. L-am întrebat pe domnul prefect: care a fost rațiunea pentru care din 43 de angajați ați acordat acest spor la 40? Prefectul și cei doi subprefecți nu au primit acel spor. Explicația a fost la fel ca la oricare dintre prefecți și anume că salariile angajaților din instituțiile prefecților au rămas mult sub cele ale autorităților locale. Mult însemnând cu 20-40% mai mici”, a declarat Lucian Bode.