DNA face percheziții la Comandamentul Logistic Întrunit al Armatei / Este vizat un general apropiat de Nicolae Ciucă și de șeful SPP

Procurorii militari de la DNA fac, vineri dimineață, percheziții la Comandamentul Logistic Întrunit al Armatei. Este vizat comandantul Logisticii Armatei Române, generalul cu 3 stele Cătălin Ștefăniță Zisu, într-un dosar de fraudă cu prejudiciu de peste 2,4 milioane de euro, potrivit G4media și Mediafax.
DNA anunță, într-un comunicat de presă, că fac percheziții într-un dosar care vizează suspiciuni privind săvârșirea, în perioada 2022 – 2023, a unor infracțiuni de asimilate celor de corupție, de către funcționari publici și complici ai acestora, iar în dosar sunt vizați militari.
Perchezițiile domiciliare au loc în 22 locații situate pe raza municipiului București și a județelor Ilfov și Giurgiu. De asemenea, este vizat sediul unei instituții publice. G4Media a precizat anterior că este vorba de Comandamentul Logistic Întrunit al Armatei.
__
Potrivit G4Media, percheziții sunt și la hotelul Haiducului al Armatei, unde locuiește generalul Cătălin Zisu. În paralel, în acelaşi dosar, au loc percheziţii la domiciliile altor 21 de persoane, care sunt bănuite de procurori că ar avea legături cu faptele investigate.
Ancheta procurorilor nu îl vizează doar pe generalul Zisu, ci şi pe fiul acestuia, în cauză existând suspiciuni cu privire la efectuarea unor lucrări în fals, scrie și Mediafax, care citează surse judiciare.
Dosarul vizează și acuzații de abuz în serviciu. Generalul este suspectat că a acordat un contract pentru extinderea cimitirului Ghencea Militar către compania Garden Center Grup, deținută de omul de afaceri Ionel Olteanu. Procurorii DNA acuză umflarea costurilor prin lucrări fictive de evacuare pâmânt și umplere cu moloz, notează G4Media.
Cine este Cătălin Zisu
Generalul de 3 stele Cătălin Zisu este unul dintre cei mai importanţi comandanţi din structurile Armatei române, ocupându-se de Logistica MApN.
Ulterior, în 2006, a obţinut titlul de doctor graţie generalului Gabriel Oprea, iar preşedintele de atunci, Traian Băsescu, i-a conferit şi a doua stea de general în 2007. A treia stea a primit-o în 2011.
În august 2012, după ce a devenit premierul României, Victor Ponta l-a numit, prin decizie, pe generalul locotenent Cătălin Ştefăniţă Zisu în funcţia de preşedinte, cu rang de secretar de stat, al Administraţiei Naţionale a Rezervelor de Stat şi Probleme Speciale.
Numele generalului a fost rostit în mai multe afaceri de răsunet, începând cu anii ’90, potrivit Mediafax. Zisu a fost acuzat de patronul FCSB, Gigi Becali, că s-ar fi aflat în spatele interzicerii echipei sale de a juca cu rivala Dinamo pe stadionul Ghencea în vara anului 2023.
PotriviT G4media.ro, generalul Zisu este un apropiat al generalilor Nicolae Ciucă, fost șef al Armatei Române, și al șefului SPP, generalul Lucian Pahonțu. De altfel, generalul Ciucă apare la braț cu generalul Zisu în fotografii suprinse de paparazzi în octombrie 2024.