Sari direct la conținut

Date dintr-un sondaj realizat de INSCOP pentru turul 2: la o prezență mai mare, diferența dintre George Simion și Nicușor Dan scade. Care sunt procentele

HotNews.ro
Date dintr-un sondaj realizat de INSCOP pentru turul 2: la o prezență mai mare, diferența dintre George Simion și Nicușor Dan scade. Care sunt procentele
George Simion și Nicușor Dan, la dezbaterea prezidențială de la Euronews Foto: Inquam Photos / Malina Norocea

Jurnalistul Dan Udrea (Golazo.ro) a obținut informații dintr-un sondaj de opinie realizat după turul I de Inscop Research. 

INSCOP a realizat un sondaj de opinie înainte de turul 2 al alegerilor prezidențiale, din 18 mai. 

Rezultatele acestui studiu însă nu vor fi publicate de institutul respectiv, argumentul celor de la INSCOP fiind: „de multă vreme am luat decizia de a nu publica sondaje în campania electorală, pentru a nu ne alătura sarabandei de sondaje, advertoriale electorale”.

Cel mai important scor e cel al procentelor celor doi candidați: 52% pentru Simion, 48% pentru Nicușor Dan. Mai precis: „52 virgulă și puțin la 47 virgulă și mai mult”, conform unor surse din interiorul INSCOP. De altfel, fără să ofere cifre, șeful Inscop, Remus Ștefureac, a scris vineri pe Facebook despre o diferență de doar 4 procente între cei doi candidați, diaspora nefiind luată în calcul.

1.000.000 de votanți noi în turul 2

Un alt rezultat din cercetarea sociologică realizată de INSCOP e cel referitor la prezența la vot. Conform sondajului, în turul 2 procentul celor care s-ar prezenta la vot ar fi mai mare cu în jur de 10%.

Pe estimarea de acum 14 zile, pentru participarea în turul 1, rezultatul arăta doar 50%, cifra oficială a celor care au votat a fost de 53%. Ar însemna ca 1.000.000 de persoane să voteze în plus în turul 2, pentru a se trece de 60%.

Marja de eroare in cercetările INSCOP e de +- 2%.

„Rațiunea, înapoi!” Un newsletter despre alegeri în care jurnalistul Gabriel Bejan explică ce se întâmplă în această perioadă politică.
Dincolo de breaking news, confuzie și dezinformare, în fiecare marți și vineri.
INTERVIURILE HotNews.ro