Război între târgurile de Crăciun din România. Sibiul atacă Craiova: „Nu avem nevoie de artificii sau tematici de Star Wars menite să atragă atenția pe moment”

Organizatorii Târgului de Crăciun de la Sibiu susțin că în perioada noiembrie-decembrie 2024 au avut de două ori mai mulți turiști cazați în oraș decât „capitala Olteniei”, scrie publicația locală Turnul Sfatului din Sibiu.
Potrivit datelor INS, Sibiul a primit 72.549 de turiști care s-au cazat – reprezentând o creștere de 17% față de 2023 (62.051) – iar numărul înnoptărilor a crescut cu 11%, de la 93.586 la 103.749, anunță sursa citată, printr-un comunicat de presă.
„În ultimul timp aud păreri că târgul de Crăciun din Craiova ar fi superior, iar noi am fi rămas în urmă, însă datele relevă altă realitate. În aceeași perioadă, Craiova a înregistrat 38.182 de turiști cazați, iar numărul de înnoptări a scăzut, evidențiind faptul că nu doar că nu s-a generat o creștere reală din acest punct de vedere, ci și indicatorii esențiali ai turismului – numărul de înnoptări – cei care contribuie la dezvoltarea economică – au fost în declin,” afirmă Andrei Drăgan Răduleț, președintele Asociației Events for Tourism și organizatorul Târgului de Crăciun din Sibiu.
„Nu avem nevoie de artificii sau tematici de Star Wars menite să atragă atenția pe moment. Autenticitatea și soluțiile sustenabile reprezintă cheia unei experiențe de calitate pentru turiștii care vin și contribuie la dezvoltarea economică a orașului nostru”, a adăugat acesta.
Sibienii au prezentat și două grafice care arată comparația între cele două orașe.


În urmă cu o lună, Craiova se lăuda cu mai mulți vizitatori decât Sibiul
Potrivit organizatorilor Târgului de la Craiova, evenimentul a avut peste 2 milioane de vizitatori. În același timp, Sibiul se lăuda cu peste 500.000 de vizitatori.
