Sari direct la conținut

Situație neobișnuită la Penitenciarul Rahova. „Stegarul Dac”, arestat preventiv acolo, s-a urcat într-un copac și refuză să coboare / Negociatori la fața locului 

HotNews.ro
Situație neobișnuită la Penitenciarul Rahova. „Stegarul Dac”, arestat preventiv acolo, s-a urcat într-un copac și refuză să coboare / Negociatori la fața locului 
Cezar Avrămuță („Stegarul dac”) / Susținători ai lui Călin Georgescu participă la un miting de protest în dreptul sediului Înaltei Curți de Casație și Justiție din București, 16 ianuarie 2025. FOTO: Inquam Photos / George Călin

În momentul în care era la magazinul din cadrul penitenciarului, Cezar Avrămuță, cunoscut ca „Stegarul Dac”, a decis să se urce pe un gard, iar mai departe într-un copac, de pe care refuză să coboare. Negociatorii, medicii și psihologii se află la fața locului pentru a-l convinge să se dea jos, scrie News.ro. 

Cezar Avramuță era însoţit de un singur poliţist de penitenciare, întrucât a fost declasificat de un judecător din categoria propusă de penitenciar – grad sportit de risc, conform penitenciarului. 

„Vă informăm că vineri, 1 august 2025, în jurul orelor 17:05, persoana privată de libertate D.A.C.C., în vârstă de 58 de ani, arestată preventiv, în timpul prezentării la punctul comercial aflat în incinta locului de deţinere, a escaladat gardul de sârmă împrejmuitor al zonei respective şi s-a urcat într-un pom din proximitate”, conform Penitenciarului București-Rahova. 

La ora redactării acestei știri, Avrămuță nu a coborât din copac, incidentul fiind gestionat „în conformitate cu procedurile instituţionale aplicabile”. Acolo se află echipe specializate de intervenţie, negociatori, personal medical şi psihologi. 

„Precizăm că persoana privată de libertate a recurs la acest gest din motive care nu ţin de activitatea sau conduita administraţiei penitenciarului”, susțin reprezentanţii penitenciarului.

„Stegarul Dac” se află în arest din 23 mai 

Cezar Avrămuță a fost luat de poliţişti şi dus în Arestul Poliţiei Capitalei în data de 23 mai, întrucât instanţa a dispus în cazul său înlocuirea arestului la domiciliu cu arestul preventiv. Decizia a fost luată după ce bărbatul şi-a părăsit locuinţa, şi-a tăiat brăţara de supraveghere electronică şi a mers în Piaţa Universităţii, unde s-a urcat pe o schelă.

Poliţia Capitalei arăta atunci că poliţiştii au delimitat şi au asigurat zona, în dreptul clădirii, şi au fost aplicate restricţii de trafic. De asemenea, acolo s-au deplasat şi echipaje de jandarmi din cadrul Direcţiei Generale de Jandarmi a Municipiului Bucureşti.

„Precizăm faptul că faţă de bărbat sunt continuate cercetările sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de evadare şi distrugere, urmând a fi sesizată unitatea de Parchet competentă”, adăuga Poliţia.

INTERVIURILE HotNews.ro