Sari direct la conținut

Soarta donatiilor pentru sinistrati, in ceata

Uj Magyar Szo

Ministerul Transporturilor, Constructiilor si Amenajarii Teritoriului a declansat o ancheta in legatura cu cheltuirea banilor proveniti din donatii destinate sinistratilor. Potrivit ministrului László Borbély, ancheta are la baza informatii potrivit carora, la Odorheiu Secuiesc, a fost cheltuita illegal suma de 9,3 miliarde de lei vechi.

In principal, soarta banilor destinati reconstructiei salii de sport se pierde in ceata. Se presupune ca o parte din suma amintita sa fi fost cheltuita de primarul orasului pentru deferite actiuni menite sa-i faca imagine lui Jenő Szász. Trezeste suspiciuni insusi faptul ca donatiile au fost varsate direct in conturile lui Szász sau ale unor personae apropiate lui.

Dupa inundatiile din august, primarul orasului a facut publice mai multe numere de conturi in care puteau fi varsate donatiile pentru ajutorarea sinistratilor. Din informatiile ulterioare s-a aflat ca doua din cele trei conturi sunt deschise pe numele a doi angajati ai primariei, György Ilyés, respective Gyula Fülpesi.

Un alt treilea cont a fost deschis pe numele Fundatiei pentru Odorheiu Secuiesc, a carei presedinte este chiar primarul Jenő Szász. Acesta, de atlfel, a mai avut acces la fondurile destinate ajutorarii sinitratilor prin functia sa presedinte al filialei din Odorheiu Secuiesc a Serviciului Maltez de Caritate.

Fundatia pentru Odorheiu Secuiesc a fost legata in anii trecuti de mai multe scandaluri legate de deturnare de fonduri obtinute prin programele desfasurate de guvernul ungar. Nici de data aceasta fundatia nu a reusit sa justifice, pana acum, decat cheltuirea a jumatate din donatiile depuse in contul sau.

ARHIVĂ COMENTARII
INTERVIURILE HotNews.ro