Iga Swiatek, în semifinale la Roland Garros 2024 – Set câștigat cu 6-0 în fața campioanei de la Wimbledon

Iga Swiatek, Foto: CHRISTOPHE SAIDI / Sipa Press / Profimedia

​Iga Swiatek și-a zdrobit încă o adversară la Roland Garros 2024, lidera clasamentului WTA cedând doar două game-uri în meciul cu Marketa Vondrousova.

Iga Swiatek vs Marketa Vondrousova 6-0, 6-2, în sferturi la Roland Garros 2024

După victoria obținută în fața campioanei de la Wimbledon 2023, scor 6-0, 6-2, poloneza s-a calificat în semifinale și se apropie de câștigarea celui de-al patrulea titlu la Paris (s-a mai impus în 2020, 2022 și 2023).

Cu un joc foarte precis (25 de lovituri câștigătoare și doar 10 erori neforțate), Iga nu i-a dat nicio șansă sportivei din Cehia, locul 6 în ierarhia mondială. Meciul a durat 63 de minute.

• Swiatek va da în penultimul act al competiției peste Coco Gauff, campioana en-titre de la US Open. Iga este mare favorită în fața americancei, sportiva din Polonia conducând cu 10-1 în meciurile directe. Cea mai importantă partida a avut loc chiar la Roland Garros, în finala ediției din 2022 (6-1, 6-3).
  • Meciul cu Naomi Osaka (turul doi) a fost cel mai dificil pentru Swiatek la Roland Garros 2024: 7-6(1), 1-6, 7-5. Poloneza le-a mai învins pe Leolia Jeanjean (6-1, 6-2), Marie Bouzkova (6-4, 6-2), Anastasia Potapova (6-0, 6-0) și Marketa Vondrousova (6-0, 6-2).
  • Iga Swiatek a ajuns la 19 victorii consecutive pe zgura din complexul de la Porte d’Auteuil.

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai – 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.