Un fragment din Nichifor Crainic, ministrul Propagandei în regimul legionar condus de Ion Antonescu, introdus într-o variantă de rezervă pentru examenul la Limba română la BAC 2025

Un fragment literar semnat de Nichifor Crainic, unul dintre promotorii extremei drepte din perioada interbelică și fost ministru al Propagandei, a fost introdus de către Ministerul Educației într-una dintre variantele de rezervă pentru subiectele de la Limba română BAC 2025, probă care a avut loc marți, scrie Edupedu.ro. Jurnaliștii publicației au explicat că subiectele au fost oferite unor candidați la proba de ieri, însă nu este cunoscută localitatea sau centrul de examen.
Fragmentul s-a regăsit într-una din variantele de rezervă ale Ministerului Educației, la primul subiect, și a fost extras din textul „Pribeag în țara mea. Sub mască. Memorii. 23 august 1944 – 24 mai 1947”, semnat de Crainic. Edupedu scrie că această variantă de rezervă a fost concepută pentru elevii de la real și tehnologic.


Variantele de rezervă sunt extrase de Ministerul Educației și Cercetării pentru a fi folosite în cazul în care într-un centru de examen există probleme cu varianta de examen dată la nivel național. În cazul de față, jurnaliștii Edupedu au explicat că subiectele acestei variante au fost împărțite unor candidați, altfel nu ar fi fost publicate de către Centrul Național pentru Curriculum și Evaluare.
Contactat de publicația specializată în educație, istoricul Mihai Manea a declarat că „atunci, lumea nu realiza pericolul extremei drepte la același nivel”.
„Ce era extrema dreaptă în perioada interbelică este cu totul altceva: ei au fost văzuți de contemporani ca spirite care au luat partea politicului – intelectualul care se pune în slujba cetății. În ziua de astăzi, desigur că analiza este critică. Atunci, lumea nu realiza pericolul extremei drepte la același nivel, ce era mișcarea legionară etc.. Era o viață destul de aventuroasă a lui Nichifor Crainic. A avut o atitudine a unui om politic față de o orientare în viața politică românească interbelică pe care azi, sigur, o punem la index, pentru că promova valorile antidemocratice. Azi îl combatem, dar atunci era combătut în limitele epocii”, a explicat istoricul pentru Edupedu.
Nichifor Crainic a fost unul dintre ideologii și promotorii extremei drepte din perioada interbelică. El a ocupat postul de ministru al Propagandei în regimul legionar antisemit condus de Ion Antonescu, notează sursa citată.