Dosarul uciderii lui Khashoggi: Cinci persoane au fost condamnate la moarte în Arabia Saudită

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 23 decembrie 2019, 12:16 Actualitate | Esenţial


Jamal Khashoggi intrand in consulat
Foto: Captura YouTube
Procurorul general al Arabiei Saudite a anunțat luni că cinci persoane au fost condamnate la moarte și trei la pedepse cu închisoare ce totalizează 24 de ani în dosarul privind uciderea jurnalistului saudit Jamal Khashoggi, în Istanbul, în luna octombrie a anului trecut, transmite Reuters.

Khashogii avea rezidența în SUA și era un critic al prințului moștenitor saudit Mohammed bin Salman, conducătorul de facto al Regatului. El a fost ultima oară văzut la consulatul saudit din Istanbul, pe 2 octombrie 2018, unde trebuia să primească documente necesare pentru căsătorie.

Trupul lui ar fi fost tăiat în bucăți și scos din clădirea consulatului. Rămășițele sale nu au fost găsite nici până acum. Uciderea sa a provocat o revoltă a opiniei publice la nivel global, afectând imaginea prințului saudit.

CIA și alte guverne occidentale au spus că probabil prințul Mohammed a ordonat asasinatul, dar oficialii saudiți au susținut că acesta nu a avut nicio legătură.

11 saudiți au fost judecați pentru moartea lui Khashoggi într-un proces desfășurat în secret, în capitala Riad.

Procurorul general saudit Shalaan al-Shalaan a anunțat luni sentințele de primă instanță, acesta precizând și că Saud al-Qahtani, fost consilier regal saudit de rang înalt, a fost anchetat, dar nu a fost pus sub acuzare, astfel că a fost eliberat.

Tribnalul penal din Riad a condamnat la pedeapsa capitală cinci persoane, ale căror nume nu au fost făcute publice, ”pentru crimă sau participare directă la aceasta”. Cele trei pedepse cu închisoarea au fost date pentru ”rolul în mușamalizarea crimei și încălcarea legii”. Sentințele date pot fi atacate cu apel.

Trei persoane dintre cele 11 judecate au fost declarate nevinovate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9127 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    praf in ochi... (Luni, 23 decembrie 2019, 12:38)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    praf in ochi...
    • +3 (13 voturi)    
      nu conteaza (Luni, 23 decembrie 2019, 13:21)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Daca e praf fardat cu stele americane, nu mai e praf, e praf de stele iar in Arabia Saudita e super democratie.
    • -2 (12 voturi)    
      nu chiar (Luni, 23 decembrie 2019, 13:22)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      5 pedepse cu moartea si inca 3 cu inchisoare nu sunt chiar de colo.
      Daca judecata avea loc in Romania, pana acum nici nu incepea procesul.
      • +5 (7 voturi)    
        Deci (Luni, 23 decembrie 2019, 14:59)

        Armelocu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        6 oameni secreti au fost condamnati intr-un proces secret la moarte. Executia este insa publica. Total transparent.
  • +12 (14 voturi)    
    Dar vinovatul principal?! (Luni, 23 decembrie 2019, 13:24)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    La fel ca ion ilici la noi, Mohammed bin Salman acolo este cel care a ordonat direct asasinarea jurnalistului!
    • +8 (8 voturi)    
      Ei si tu acum (Luni, 23 decembrie 2019, 14:58)

      Armelocu [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

      Printul a fost si el la proces. A facut parte din completul de judecatori...
  • -9 (9 voturi)    
    a se compara (Luni, 23 decembrie 2019, 13:26)

    nicoR [utilizator]

    cu cazul skripal (1 mort si 2 in viata). sau cu banditul ala recent cu un glont in cap din berlin ... ambele opsuri ale raketilor, ca de aia iau milioanele de pomana de la amerloci ...
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 23 decembrie 2019, 13:50)

    [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      nu este cazul sa-i plingi! (Luni, 23 decembrie 2019, 15:47)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui

      Cei condamnati la moarte nu sunt victime nevinovate.
      Sigur, nu a fost initiativa lor, ei "doar au executat ordine", "nu si-au facut decat datoria", si au fost condamnati tocmia ca sa li se inchida gura, insa nu au fost inocenti ...
  • +6 (6 voturi)    
    Printul e diabolic... (Luni, 23 decembrie 2019, 16:10)

    John M. [utilizator]

    Nimic nu transpira din tara aia (si de fapt, pe cine intereseaza?!) dar Printul, ordonatorul crimei, e capabil sa execute niste puscariasi obisnuiti in locul celor din securitatea sa personala.
    • +3 (3 voturi)    
      Era foarte simplu si clar (Luni, 23 decembrie 2019, 20:22)

      Armelocu [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Daca nu ar fi transat problema asa cum li s-a cerut, erau condamnati la moarte pentru tradare. Astfel sunt condamnati la moarte pentru crima. In Arabia Saudita lucrurile sunt simple si clare.
      • 0 (0 voturi)    
        Foarte clare! (Marţi, 24 decembrie 2019, 9:06)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Armelocu

        Respectivii au probabil familii, asa ca optiunile lor erau foarte limitate: daca sunt executati pentru crima, asta este, totul se incheie.
        Dar daca erau condamnati pentru tradare (neexecutarea ordinului), atunci ei tot morti ajungeau, da ar fi avut si familiile lor de suferit!
    • 0 (0 voturi)    
      Posibil, dar improbabil (Marţi, 24 decembrie 2019, 9:07)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      "e capabil sa execute niste puscariasi obisnuiti in locul celor din securitatea sa" - sigur ca da, dar nu cred ca o va face: asa cum au mentionat si altii, daca "pionii" sunt executati, nu mai are cine sa vorbeasca, versiunea oficiala ramane necontestata!
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 23 decembrie 2019, 21:51)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)