Blocaj inedit în Germania: Cele 16 landuri nu se pun de acord privind datele vacanței școlare de vară / Care sunt principalele cauze
Bavaria și Baden-Württemberg se opun solicitărilor celorlalte 14 landuri federale de a se alătura sistemului național de rotație a vacanțelor școlare de vară, la care participă și celelalte landuri, relatează The Guardian.
Cele 16 landuri ale Germaniei sunt implicate într-o dispută aprigă cu privire la momentul în care își pot lua vacanța școlară de vară, cele mai sudice două landuri fiind acuzate că acaparează permanent cele mai bune locuri.
Cele mai sudice state beneficiază de o perioadă de vacanță fixă în fiecare an, de obicei de la sfârșitul lunii iulie sau începutul lunii august până la jumătatea lunii septembrie. Aceasta este ultima perioadă de vacanță posibilă și cea mai favorizată.
Celelalte state, în schimb, sunt obligate să „împartă” vacanțele școlare, în cadrul unui sistem de rotație în care unele se despart încă din iunie și revin la școală la începutul lunii august.
Sistemul a fost introdus în 1964 pentru a contribui la reducerea aglomerației pe șosele, pe calea ferată și în aeroporturi pe timp de vacanțe, precum și pentru a se asigura că industria turismului intern poate beneficia de un sezon cât mai lung posibil. Sistemul este renegociat la fiecare cinci ani.
Culesul recoltei, motivul invocat de cele două landuri
În anii ’60, mulți copii din sudul Germaniei trebuiau într-adevăr să ajute la culesul recoltei. Chiar dacă oficialii statului recunosc că acest lucru nu se mai aplică, ei sunt categorici că nu își vor muta sărbătorile din acest interval orar.
În Germania există aproximativ 255 000 de ferme de 5 hectare sau mai mult, cele mai multe fiind în Bavaria, urmată de Baden-Württemberg. Copiii încă mai lucrează în ferme, însă, din cauza legilor privind protecția copilului, a automatizării crescute și a reducerii activităților agricole, numărul celor care fac acest lucru este considerat redus. Copiilor li se permite să muncească la ferma familiei lor, dar numai până la trei ore pe zi și doar într-un interval cuprins între orele 8:00 și 18:00.
Dorothee Feller, ministrul educației din Renania de Nord-Westfalia (NRW), cel mai populat land din Germania, care are al treilea cel mai mare număr de ferme și care, prin urmare, dacă ar mai fi valabil, ar putea, de asemenea, să folosească așa-numitul „argument al recoltei”, a opus o rezistență dură privilegiilor de vacanță ale sudicilor.
„NRW s-ar bucura, de asemenea, de un început mai târziu al vacanțelor sale”, a declarat Feller, referindu-se la discuțiile tensionate care au loc în prezent, în cadrul cărora ea și ceilalți miniștri ai educației din țară planifică calendarul vacanțelor pentru următorii cinci ani.
Și alte state s-au alăturat luptei, ministrul educației din Saxonia Inferioară calificând acordul existent drept „nesatisfăcător”, iar cel din Turingia solicitând un sistem „modern și echitabil”.
Încercările Berlinului și Hamburgului de acum câțiva ani de a renunța la vacanțele care încep în iunie au fost întâmpinate cu critici acerbe din partea lobby-ului turismului, care a susținut că „îngustarea coridorului de vacanță” ar avea un impact considerabil asupra stațiunilor de coastă germane de pe litoralul Mării Nordului și Mării Baltice, precum și asupra altor destinații interne de vacanță, cum ar fi Pădurea Neagră.
Cu toate acestea, având în vedere că, potrivit statisticilor, doar aproximativ 22% dintre germani își petrec vacanțele în țară, iar 78% aleg să plece în străinătate, acest argument și-a pierdut și el din greutate.
