Actorul Michael Sheen a plătit datorii de un milion de lire sterline pentru vecinii din localitatea în care a crescut

Actorul galez Michael Sheen a achitat datorii în valoare de 1 milion de lire sterline pentru vecinii săi din comunitatea locală din Port Talbot, relatează The Independent.
Acțiunea face parte dintr-un proiect desfășurat pe o perioadă de doi ani, menit să evidențieze problemele actualului sistem de creditare din Marea Britanie, și va fi inclusă în viitorul documentar Michael Sheen’s Secret Million Pound Giveaway. Acesta va fi difuzat de Channel 4 în Marea Britanie, nefiind deocamdată clar dacă va putea fi văzut și pe una dintre marile platforme de streaming disponibile și în România.
Sheen, în vârstă de 56 de ani, a cumpărat creanțele pentru suma de 100.000 de lire sterline de la Financial Conduct Authority (FCA), una dintre autoritățile de reglementare din Marea Britanie, și a anulat datorii în valoare de 1 milion de lire sterline, ajutând peste 900 de persoane din sudul Țării Galilor, regiunea în care a crescut.
Născut în Newport, Sheen s-a mutat cu familia la Port Talbot, un orășel cu o populație de aproximativ 30.000 de locuitori, la vârsta de opt ani. Deși a plecat din zonă pentru a-și construi cariera în teatru și cinematografie, el s-a întors acasă în urmă cu peste zece ani și locuiește de atunci la Port Talbot. La începutul acestui an, a lansat Teatrul Național al Țării Galilor, sperând să „marcheze începutul unei noi ere” pentru scena artistică de aici.
Michael Sheen a crescut într-o familie din clasa de mijloc din Marea Britanie
Actorul cunoscut din numeroase filme și seriale produse de Hollywood a relatat într-un interviu acordat jurnaliștilor de la The Guardian că mama sa a fost secretară, iar tatăl său manager intermediar într-o fabrică, dar că el personal era prea „obsedat” în tinerețe de cariera sa pentru a observa impactul politicilor implementate de Margaret Thatcher asupra comunităților clasei muncitoare.
Într-o scenă din viitorul documentar, Sheen vorbește cu o femeie într-o cafenea. Aceasta îi spune că localnicii „plângeau la aceste mese” după închiderea unui furnal. Cu muncitori din industria siderurgică rămânând fără locuri de muncă, Sheen spune că „nu poate să întoarcă spatele” situației.
„Acum stăm într-o cafenea, cu oțelăria chiar în spatele nostru, iar doamnele care lucrează aici, înainte să începem filmările, mi-au spus că mâine va veni ultimul vas, ultima navă care va ajunge în doc pentru a livra materiale către oțelărie”, spune actorul care militează de ani de zile pentru conștientizarea impactului datoriilor asupra vieților oamenilor.
„Și mi-au povestit cum oamenii stăteau aici, pur și simplu plângând la aceste mese. Așa că nu poate fi mai clar cât de mult suferă oamenii. Mi-am dat seama că… trebuie să-i dai o șansă, trebuie să încerci, iar poate acest program va face o mică diferență, sau poate nu, dar acum nu mai pot să mă dau la o parte”, mai afirmă Michael Sheen.