Cazul „Kasta Morrely”, trimis în judecată de DIICOT la 3 ani de la deschiderea dosarului. Morel Bolea, acuzat că racola tinere pe care le manipula, apoi le exploata sexual

Fondatorul asociaţiilor Kasta Morrely şi Eurodemos din Iaşi, Morel Bolea, a fost trimis în judecată de procurorii DIICOT fiind acuzat de trafic de minori.
- Primele dezvăluiri despre abuzurile din Kasta Morrely au fost făcute în 2020 de jurnalistul Matei Bărbulescu, în Libertatea, investigație în urma căreia DIICOT a deschis un dosar penal pentru viol și trafic de persoane.
În dosarul trimis miercuri în instanță, procurorii îl acuză pe Morel Bolea că a recrutat în perioada 2001-2012 patru victime minore, cu vârste cuprinse între 13 şi 17 ani, promiţându-le că le va asigura cariere de succes în modelling prin intermediul asociaţiei sale.
„Ulterior, speculând vulnerabilitățile de natură materială și emoțională ale victimelor minore, inculpatul le-a primit și adăpostit în sediul organizației sale, exploatându-le sexual pe perioade lungi de timp (între 4 și 15 ani). Pentru a-și asigura controlul total asupra persoanelor vătămate și a facilita exploatarea acestora, inculpatul le-a supus unor tehnici de manipulare constând în izolarea de familie și prieteni, slăbirea capacității de rezistență psihică sau fizică, folosirea unor metode de control menite să reducă sau să elimine gândirea critică și autonomia personală, suprimarea identității individuale și promovarea unei dependențe complete față de inculpat”, detaliază procurorii.
Din cercetările efectuate de DIICOT a rezultat că Morel Bolea a întreținut cu victimele minore sute de acte și raporturi sexuale pe parcursul anilor în care le-a exploatat.
„Expertizele psihologice întocmite în cauză au relevat faptul că, în urma abuzurilor repetate de natură sexuală și emoțională exercitate de inculpat, victimele prezintă simptomatologii de stres posttraumatic asociat cu constrângerea psihică îndelungată, consecințele pe termen lung fiind depresia, anxietatea și incapacitatea de a se adapta la o viață socială normală”, precizează procurorii.
DIICOT spune că procurorii au descoperit și alte fapte de trafic de minori imputabile lui Morel Bolea, dincolo de cele patru victime minore menționate în dosar, dar aceste fapte nu pot fi trimise în judecată întrucât a intervenit prescrierea.
Mărturiile victimelor despre abuzurile suferite
Morel Bolea, liderul asociațiilor Eurodemos și Kasta Morrely, din Iași, a fost inițial reținut de procurorii DIICOT Iași în noiembrie 2022, fiind acuzat de trafic de minore. Inițial, Tribunalul Iași a dispus arestarea sa preventivă, însă ulterior Curtea de Apel a decis cercetarea lui în stare de libertate.
Descinderile procurorilor DIICOT din 2022 aveau loc la doi ani distanță de dezvăluirile Libertatea despre abuzurile sexuale și psihologice la care erau supuse tinerele în cele două organizații, Eurodemos și Kasta Morrely.
Iuliana Dup, una dintre victimele rețelei lui Morel Bolea, a povestit, pentru Libertatea, abuzurile prin care a trecut timp de 12 ani până când a reușit să scape de sub influența acestuia.
Iuliana Dup povestește că avea 13 ani când a intrat prima dată în contact cu cineva din Kasta Morrely, mai exact cu Talida, despre care Libertatea scrie că este mâna dreaptă a lui Morel Bolea. Iuliana a fost ademenită cu oportunități de modelling și participări la activități cu oameni influenți.
Iuliana povestește că a fost violată pentru prima dată de către Bolea la 15 ani și că a fost consolată de restul fetelor care au fost în Kasta Morrely, spunându-i că acum „strălucește” și are „o aură energetică mai bună” – manipulările la care erau supuse și ele, la rândul lor victime.
A povestit și despre violurile din casă, cum erau alese fete pentru a întreține relații sexuale, fără consimțământul lor. Iuliana spune că le auzea plângând, cerând să meargă la medic sau chiar țipând că vor să se sinucidă. Bolea explica reacțiile fetelor ca pe „crize de vârstă”, „s-a deschis un portal energetic” sau că „sclavul din ele” iese la suprafață.
Bolea le promitea că vor fi femei de afaceri și că vor face bani de pe urma angajaților ei, povestește Iuliana. Toți banii pe care ele îi câștigau erau puși la comun, iar fiecare fată lua cât avea nevoie, însă banii ajungeau, de fapt, la Bolea și fetele erau nevoite să se roage pentru zeci de lei, spune ea.
Actorul Van Damme apare într-o plângere penală la DIICOT Iași
În același dosar deschis de DIICOT Iași a apărut numele actorului belgian Jean-Claude Van Damme. Acesta este acuzat că a beneficiat de serviciile sexuale ale unor românce traficate, potrivit avocatului Adrian Cuculis. Potrivit acestuia, Jean-Claude Van Damme este acuzat că ar fi beneficiat de servicii sexuale concomitente cu un număr de cinci fete românce, a mai spus avocatul, subliniind că „fetele erau dăruite actorului”.