Sari direct la conținut

Ce vrea Elena Lasconi să facă președintele interimar Ilie Bolojan. „Să vină cu dovezi clare”

HotNews.ro
Ce vrea Elena Lasconi să facă președintele interimar Ilie Bolojan. „Să vină cu dovezi clare”
Elena Lasconi (Foto: Inquam Photos / Sabin Cirstoveanu)

Președinta USR, Elena Lasconi, așteaptă de la Ilie Bolojan, care preia interimar președinția, să facă publice cheltuielile președinției și să prezinte dovezile pentru care au fost anulate alegerile de la sfârșitul anului trecut.

„Eu îmi doresc ca dl. Bolojan să se ridice la înălțimea acestei funcții, chiar dacă vorbim despre un interimat. Îmi doresc să transparentizeze cheltuielile Administrației Prezidențiale și, de asemenea, îmi doresc să vină cu dovezi clare, dovezi care nu au fost prezentate de Klaus Iohannis, de ce s-au anulat alegerile. Îmi doresc să știu dacă există o influență a Rusiei, așa cum ni s-a comunicat (…)”, a declarat miercuri Elena Lasconi, într-o inteveniție la Digi24.

„Aș vrea să văd aceste dovezi, pentru că peste nouă milioane de oameni au votat la prezidențiale și noi nu avem niciun răspuns. Pe de altă parte, înțeleg frustrarea și supărarea oamenilor, pentru că nu ni se spune absolut nimic și, practic, ni se transmite că votul nostru nu contează”, a adăugat Elena Lasconi.

Ea a mai precizat că încă nu a vorbit cu Ilie Bolojan, dar speră ca acest lucru să se întâmple după preluarea mandatului.

Ilie Bolojan preia miercuri mandatul de preşedinte interimar al României de la președintele demisionar Klaus Iohannis. Bolojan urmează să asigure interimatul până în luna mai. Pe 4 mai se va desfăşura primul tur al alegerilor prezidenţiale, iar al doilea pe 18 mai.

Ajută-ne să facem HotNews mai bun
Vrem să aflăm ce subiecte sunt importante pentru tine și cum putem îmbunătăți HotNews. Am pregătit un chestionar a cărui completare durează 5 minute şi care e anonim, dacă nu vrei să ne laşi adresa de mail. Nu e obligatoriu să răspunzi la fiecare întrebare, deși ne-am bucura. Orice contribuție ne ajută să luăm decizii mai bune.
Formular Feedback
INTERVIURILE HotNews.ro