Sari direct la conținut

Decizie în CSAT: Forțele Navale vor fi dotate cu o navă nouă de tip corvetă ușoară

HotNews.ro
Corveta "RADM Eustatiu Sebastian" , Foto: MIHAI BARBU / AFP / Profimedia
Corveta "RADM Eustatiu Sebastian" , Foto: MIHAI BARBU / AFP / Profimedia

Forțele Navale vor fi dotate cu un nou tip de navă, o corvetă ușoară, a decis vineri în ședință Consiliul Suprem de Apărare a Țării.

„În acest context de securitate, membrii Consiliului au analizat și aprobat, în ședința de astăzi, dotarea Forțelor Navale Române cu o navă nouă, de tip corvetă ușoară, capabilă să execute, în cel mai scurt timp, o multitudine de misiuni, în vederea inițierii demersurilor necesare de către Ministerul Apărării Naționale pentru realizarea achiziției”, arată administrația prezidențială după ședința CSAT.

„Dotarea cu o astfel de navă va avea un impact semnificativ asupra flotei existente, fiind parte a programelor de modernizare și înzestrare aflate în diferite faze de derulare. Armata României va continua să își concentreze eforturile strategice pentru consolidarea capacității de apărare la nivel național și aliat, în vederea descurajării și combaterii eficiente a tuturor tipurilor de amenințări clasice, asimetrice, hibride sau de altă natură”, potrivit administrației prezidențiale.

Recent, Ministerul Apărării enumera ce proiecte de achiziții pentru Forțele Navale are în plan pentru 2025.

„În anul 2025 se va acorda o atenție deosebită programelor de înzestrare și modernizare destinate Forțelor Navale, atât pe componenta maritimă, cât și pe cea fluvială”, transmite Ministerul Apărării într-o comunicare cu jurnaliștii acreditați. 

Instituția spune că în 2025 atenția va fi axată pe două direcții:

  • Achiziții: continuarea programului vânător de mine (sosirea în mai a celei de-a doua nave din clasa Sandown cumpărate din Marea Britanie), nave de patrulare maritimă (n.r. nave de tip OPV despre care HotNews.ro a scris încă din 2023), vedete de intervenție, remorchere maritime, MANPAD (sistem antiaerian portabil), sistem V-BAT (sistem aerian fără pilot), stații radio, echipamente CBRN și platforme transport auto multifuncționale pe roți;
  • Modernizare: dragor maritim, fregate, nave purtătoare de rachete, nave maritime de sprijin și intervenție cu scafandri și corvete. 

Alegeri 2025: Vezi aici prezența și rezultatele LIVE pe hartă și grafice interactive.
Sondaje, Comparații, Informații de la celelalte alegeri. Toate datele esențiale pe alegeri.hotnews.ro.
INTERVIURILE HotNews.ro