Donald Trump a retras accesul la informații clasificate pentru Joe Biden și mai multe personalități democrate

Preşedintele american Donald Trump a retras, vineri, autorizaţiile de acces la informații clasificate pentru predecesorul său Joe Biden şi mai multe personalităţi democrate, relatează AFP, preluată de Agerpres.
„Am stabilit că nu mai este în interesul naţional ca următoarele persoane să aibă acces la informaţii clasificate”, a transmis Trump, într-o notă adresată oficialilor americani de rang înalt şi distribuită de Casa Albă.
Printre persoanele care nu mai au voie să fie informate despre secretele de stat se numără Biden, dar şi membri ai familiei sale, precum şi Kamala Harris, fosta vicepreşedintă şi adversara lui Trump în cursa pentru Casa Albă.
Pe listă se mai află Hillary Clinton, fost secretar de stat şi candidată fără succes împotriva republicanului în 2016, fostul şef al diplomaţiei Antony Blinken şi fostul consilier pentru securitate naţională Jake Sullivan.
Foştii preşedinţi americani şi oficialii din domeniul securităţii naţionale păstrează de obicei accesul la informaţii sensibile. La începutul lunii februarie, Trump a anunţat măsura, spunând că a luat-o pentru că Joe Biden a făcut acelaşi lucru pentru el în 2021.
Donald Trump a fost el însuşi acuzat de compromiterea securităţii naţionale prin păstrarea unor documente, inclusiv planuri militare sau informaţii despre arme nucleare, în reşedinţa sa privată după sfârşitul mandatului său, în loc să le predea Arhivelor Naţionale.
Cazul a fost închis de la victoria sa în alegerile prezidenţiale din noiembrie 2024.