Sari direct la conținut

Iranul amenință că va ataca orice țară care apără Israelul: „Vor deveni noi ținte”

HotNews.ro
Iranul amenință că va ataca orice țară care apără Israelul: „Vor deveni noi ținte”
Soldații mărșăluiesc în timpul unei parade militare pentru a marca Ziua Armatei Iranului, sărbătorită anual la Teheran, pe 18 aprilie 2025. Credit line: Atta KENARE / AFP / Profimedia

Iranul va viza bazele regionale ale oricărei ţări care încearcă să îl apere, a declarat vineri un oficial iranian de rang înalt pentru CNN.

„Iranul îşi rezervă dreptul – conform dreptului internaţional – de a răspunde decisiv acestui regim”, a spus oficialul iranian pentru sursa citată.

El a întârit avertismentul, afirmând că „orice ţară care încearcă să apere regimul împotriva operaţiunilor Iranului va vedea, la rândul ei, bazele şi poziţiile sale regionale transformate în noi ţinte”.

Amenințarea vine după ce surse americane și israeliene au declarat pentru CNN că armata SUA a ajutat la interceptarea rachetelor iraniene lansate împotriva Israelului.

Un oficial israelian a contrazis afirmațiile făcute de Donald Trump care a negat orice implicare a Statelor Unire în atacul lansat de Israel asupra Iranului.

„Am prezentat administraţiei americane dovezi privind progresul Iranului către obţinerea unei bombe nucleare. A existat o coordonare deplină şi completă cu americaniit”, a susţinut un oficial israelian, al cărui nume nu este dezvăluit, pentru Jerusalem Post.

Atât Donald Trump, cât și Marco Rubio, au declarat că nu SUA nu au fost implicate în atacul Israelului.

INTERVIURILE HotNews.ro