Adversarul lui Carlos Alcaraz din finala Roland Garros 2024

Alexander Zverev, Foto: Bertrand GUAY / AFP / Profimedia

​Alexander Zverev s-a calificat în finala turneului Roland Garros, după ce l-a învins în patru seturi pe Casper Ruud, scor 2-6, 6-2, 6-4, 6-2.

Alexander Zverev l-a învins pe Casper Ruud în semifinale la Roland Garros

Alexander Zverev s-a calificat în ultimul act al turneului de la Roland Garros.

Cap de serie numărul patru pe zgura din Paris, Zverev a câștigat în patru seturi disputa contra lui Casper Ruud (7), la capătul unui meci ce a durat două ore și 38 de minute.

Germanul, campion la Roma, a pierdut primul set în fața finalistului de anul trecut, însă a revenit excelent în meci și a avut câștig de cauză la final.

Astfel, Zverev se califică în prima sa finală de Roland Garros din carieră, unde îl va întâlni pe Carlos Alcaraz (3).

A fost victoria cu numărul patru pentru Zverev în duelurile cu Casper Ruud (Zverev conduce cu 4-2).

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai – 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.