Ungaria a deschis un dosar penal pe numele activistei suedeze Greta Thunberg
Poliția ungară a deschis un dosar penal împotriva activistei suedeze Greta Thunberg, aparent pentru participarea acesteia, la 28 iunie, la marșul Budapest Pride, care a avut loc în ciuda unei interdicții guvernamentale, au relatat marți mass-media locale, citate de EFE și Agerpres.
Consiliul local al districtului 5 din Budapesta a anunțat deschiderea acestui dosar la 11 iulie, fără să existe însă nicio informare oficială cu privire la motivul procedurii, scrie presa ungară.
Poliția a făcut publică notificarea deoarece nu a putut s-o informeze direct pe Thunberg din cauza necunoașterii locului în care se află aceasta, o procedură administrativă standard în astfel de cazuri.
Thunberg a fost expulzată de Israel în Franța în data de 10 iunie, după ce autoritățile israeliene au interceptat o navă cu ajutoare umanitare cu care aceasta și alți activiști încercau să ajungă în Fâșia Gaza.
Mai multe portaluri de știri din Ungaria transmit că procedurile judiciare ar fi putut fi declanșate împotriva activistei suedeze ca urmare a participării ei la marșul Budapest Pride.
Guvernul premierului ultranaționalist Viktor Orban și poliția din Budapesta au interzis acest eveniment anual în baza unei noi legi care interzice expunerea tinerilor la stiluri de viață non-heterosexuale.
Thunberg s-a numărat printre manifestanții care au mărșăluit la Budapest Pride
Însă primarul progresist al Budapestei, Gergely Karacsony, a promovat evenimentul prin implicarea primăriei în organizare pentru a-l declara eveniment municipal și, astfel, a nu mai avea nevoie de aprobarea poliției.
Thunberg a participat la marș și a scris pe contul său de Instagram că „fasciștii nu vor putea niciodată interzice iubirea”.
Deși marșul a fost interzis, poliția a anunțat săptămâna trecută că nu îi va investiga pe participanți.
Guvernul Orban a promovat reforme legislative care, sub pretextul protejării minorilor, interzic în realitate marșul Budapest Pride, care are loc în mod tradițional la Budapesta la sfârșitul lunii iunie.
În ciuda interdicției, la marș au participat anul acesta între 200.000 și 400.000 de persoane, în funcție de diferitele estimări, acesta fiind marșul cu cea mai mare participare de la începutul său în 1997.
