Bianca Andreescu, în optimi la WTA 's-Hertogenbosch – Set pierdut în fața locului 392 mondial

Bianca Andreescu, Foto: Jean-Francois Badias / AP / Profimedia

​Bianca Andreescu s-a calificat în optimile turneului „WTA 250” de la ‘s-Hertogenbosch, sportiva cu origini românești învingând-o în trei seturi pe Eva Vedder.

Bianca Andreescu, victorie în trei seturi cu Eva Vedder

Revenită pe teren după nouă luni de pauză, Andreescu s-a oprit în turul trei la Roland Garros 2024, fază a competiției în care a fost învinsă de Jasmine Paolini (italianca a ajuns în finală).

Bianca a ajuns pe tabloul principal de la ‘s-Hertogenbosch grație unui wild card (se află pe locul 228 WTA), dar a pierdut primul set disputat împotriva olandezei Vedder, ocupantă a locului 392 mondial, scor 6-4.

Canadianca și-a revenit treptat și a câștigat următoarele seturi cu 6-3, 6-2. Meciul a durat două ore.

Bianca Andreescu se va duela pentru un loc în sferturile competiției din Olanda cu chinezoaica Yue Yuan (38 WTA, favorită 6).

Libema Open (‘s-Hertogenbosch) are loc în perioada 10-16 iunie, pe iarbă, este un turneu pregătitor pentru Wimbledon, face parte din categoria WTA 250, iar ultima campioană este Ekaterina Alexandrova (2022 și 2023).