Franța, succes la limită în fața Belgiei

Naționala Franței Foto: Jose Breton/NurPhoto/Shutterstoc / Shutterstock Editorial / Profimedia

Franța a obținut calificarea în sferturile Campionatului European din Germania, după un succes la limită în fața Belgiei, scor 1-0.

Franța – Belgia 1-0

Francezii au început tare partida și au ratat prima ocazie în minutul 10 al partidei. Antoine Griezmann a încercat un șut, însă Casteels a reținut fără mari probleme.

Replica Belgiei a venit în minutul 24, la o lovitură liberă executată de Kevin De Bruyne. Mike Maignan a respins însă șutul jucătorului de la Manchester City.

Marcus Thuram a ratat cea mai mare șansă de gol a primei reprize. Fotbalistul lui Inter a reluat cu capul spre poartă, dar balonul a fost respins de portarul belgienilor.

Înainte de pauză, Tchouameni a trecut și el pe lângă deschiderea scorului, dar șutul acestuia s-a dus peste.

În debutul reprizei secunde, același Tchouameni și-a încercat norocul, dar Casteels a fost din nou la post și a respins.

Golul a venit în cele din urmă în minutul 85, la o fază la care Vertonghen și-a înscris în proprie poartă.