Sari direct la conținut

„Isterie la Munchen”. Un oficial rus laudă discursul lui JD Vance și dă exemplul României

HotNews.ro
Viaceslav Volodin, președintele Dumei de Stat a Rusiei, Foto: Icana News Agency / Zuma Press / Profimedia
Viaceslav Volodin, președintele Dumei de Stat a Rusiei, Foto: Icana News Agency / Zuma Press / Profimedia

Evenimentele de la Conferința de Securitate de la München au arătat că Uniunea Europeană este incompetentă, nu înțelege ce se întâmplă în lume și se confruntă cu o criză, consideră un oficial rus, conform Reuters.

Statele Unite au șocat liderii europeni spunând că locul Ucrainei nu este în NATO, că o revenire la granițele Ucrainei de dinainte de 2014 este nerealistă și că Europa nu va fi la masa negocierilor de pace cu Rusia și Ucraina.

Într-o postare intitulată „Isterie la Munchen”, Viacheslav Volodin, președintele camerei inferioare a parlamentului rus, a declarat pe Telegram că elitele politice europene sunt singurele vinovate pentru situația dificilă.

„Instituțiile colective ale Uniunii Europene, reprezentate de liderii lor, nu înțeleg ce se întâmplă în lume, și-au arătat incompetența și inadecvarea”, a spus Volodin.

Volodin a spus că liderii europeni au reacționat cu iritare la vicepreședintele american JD Vance, care a criticat guvernele europene pentru ceea ce a descris drept cenzura libertății de exprimare și a oponenților lor politici.

Volodin susține că vicepreședintele american JD Vance a oferit o evaluare obiectivă a ceea ce se întâmplă în țările europene la conferință. „Dar nu a fost susținut. Participanții la conferință nu erau pregătiți să audă adevărul despre ei înșiși”, a declarat purtătorul de cuvânt al Dumei de Stat, citat de TASS.

Oficialul rus a mai declarat despre starea precară a democrației în UE: „Procedurile democratice din multe țări ale UE au devenit decorative. Ele au fost mult timp uitate și ignorate în structurile paneuropene”.

Europa, a spus el, se confruntă cu o criză, dar că schimbarea este inevitabilă.

„Prin urmare, nu va fi ușor pentru forțele sănătoase care realizează cererea publică de reînnoire a puterii. Ele vor crea tot felul de obstacole, împiedicându-le să treacă prin procedura electorală. Așa cum s-a întâmplat în România în timpul campaniei prezidențiale. Sau în Franța și Germania, când au câștigat partide politice indezirabile. Dar schimbările sunt inevitabile”, a sintetizat Volodin analiza conferinței de la München.

Anularea alegerilor prezidențiale din România a fost menționată de vicepreședintele american JD Vance în discursul susținut în prima zi a Conferinței de Securitate de la Munchen, în care a lansat o serie de critici la adresa statelor europene.

„România a anulat direct rezultatele alegerilor prezidențiale pe baza suspiciunilor slabe ale unei agenții de informații și a presiunii enorme din partea vecinilor continentali”, a spus JD Vance.

Ajută-ne să facem HotNews mai bun
Vrem să aflăm ce subiecte sunt importante pentru tine și cum putem îmbunătăți HotNews. Am pregătit un chestionar a cărui completare durează 5 minute şi care e anonim, dacă nu vrei să ne laşi adresa de mail. Nu e obligatoriu să răspunzi la fiecare întrebare, deși ne-am bucura. Orice contribuție ne ajută să luăm decizii mai bune.
Formular Feedback
INTERVIURILE HotNews.ro