SuperLiga: Remiză fără goluri la ultimul meci al rundei inaugurale

Jucătorii Petrolului Foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

Gloria Buzău a obținut un punct la primul meci de la revenirea în SuperLiga României. Gruparea nou promovată a remizat pe Ilie Oană contra celor de la Petrolul Ploiești, scor 0-0.

Petrolul Ploiești – Gloria Buzău 0-0

Buzoienii au început tare partida de pe stadionul Ilie Oană și au ratat prima mare ocazie de gol în minutul 11, când Matos l-a luat la țintă pe Zima.

Tot oaspeții și-au încercat norocul în minutul 34 prin Cristian Dumitru, dar șutul expediat de acesta a fost reținut fără probleme de Zima.

Petrolul a fost pentru prima oară periculoasă în finalul primei reprize. Mario Bratu a șutat puternic, însă Greab a intervenit excelent și a respins balonul în corner.

Imediat după pauză, Petrolul a deschis scorul prin Berisha, dar reușita acestuia a fost anulată pentru ofsaid.

Cinci minute mai târziu, Gicu Grozav a irosit o lovitură de la 11 metri pentru Petrolul.