Sari direct la conținut

Weekend incomod pentru Giorgia Meloni, la înmormântarea papei ale cărui valori le-a contestat

HotNews.ro
Weekend incomod pentru Giorgia Meloni, la înmormântarea papei ale cărui valori le-a contestat
Premierul italian Giorgia Meloni a participat la înmormântarea Papei Francisc. Sursă foto: Alberto PIZZOLI / AFP / Profimedia

Este un weekend dificil pentru Giorgia Meloni. Liderul italian găzduiește o reuniune a liderilor mondiali pentru a spune adio unui papă foarte respectat, a cărui viziune publică, de la tratamentul persoanelor care fug de război până la criza climatică, era diametral opusă viziunii sale, scrie jurnalistul Lorenzo Tondo într-o analiză The Guardian.

În timp ce Papa Francisc a fost un susținător fervent al solicitanților de azil și a binecuvântat vasele care salvau refugiații pe mare, Meloni a afirmat odată că Italia ar trebui să „repatrieze migranții înapoi în țările lor și apoi să scufunde bărcile care i-au salvat”.

Printre apropiații lui Meloni se numără și președintele american, Donald Trump, criticat ferm de regretatul Suveran Pontif pentru politica sa anti-imigrație, afirmând: „Cineva care vrea doar să construiască ziduri, nu poduri, nu este un creștin.”

De asemenea, la înmormântare este prezent și președintele Argentinei, Javier Milei, care în diverse momente l-a numit pe Papa Francisc imbecil și reprezentant al „răului”.

Meloni, criticată de opoziție

Într-o sesiune comună a parlamentului, Meloni a subliniat cum papa „a dat o voce celor care nu o aveau”.

Declarațiile prim-ministrului italian au fost aspru criticate de opoziția din parlament. Liderul Partidului Democrat de centru-stânga, Elly Schlein, a declarat: „Francisc nu merită ipocrizia celor care deportează migranți, iau bani de la săraci, neagă urgența climatică și refuză îngrijirea celor care nu își pot permite acest lucru.”

Fostul șef al executivului de la Roma, Matteo Renzi, de la partidul Italia Viva a fost la fel de acid. „Este foarte amuzant că fiecare dintre noi încearcă să prindă un mic fragment din moștenirea lui”, a spus el. Adresându-se membrilor guvernului, a adăugat: „Lagărele de detenție pentru migranți erau o rușine pentru Papa Francisc.”

În privința problemelor majore, Meloni și papa nu ar fi putut fi mai îndepărtați. Urgența climatică a fost pentru Francisc o criză morală și spirituală care necesita un răspuns radical și sistemic, în timp ce pentru Meloni tranziția ecologică este secundară față de competitivitatea economică și interesul național, subliniază The Guardian.

În economie, papa a denunțat „cultura risipei”, criticând un sistem care valorizează oamenii în funcție de productivitatea lor și cerând o economie în slujba demnității umane. Între timp, Meloni a eliminat subvențiile pentru săraci și a tăiat din bugetul sănătății.

Meloni și Papa Francisc păreau apropiați

„Între cei doi exista o prăpastie uriașă,” a spus Francesco Galietti, fondatorul Policy Sonar, o companie de consultanță politică din Roma. „Meloni a mizat pe atlantism, pe o relație strânsă cu Trump, în timp ce Bergoglio (Papa Francisc) nu a fost deloc pro-american și nici prieten cu Trump. A existat, de asemenea, o divergență în viziunea geopolitică: Francisc a urmărit o politică de apropiere față de China, iar sub Meloni, Italia s-a retras din inițiativa ambițioasă a Beijingului, Calea Mătăsii.”

Dar la nivel personal, cei doi păreau să fie prieteni, chiar foarte apropiați.

„În ciuda acestui fapt,” a adăugat Galietti, „prietenia dintre Meloni și papă a fost, se pare, sinceră. Vorbeau în spaniolă și se întâlneau adesea. Acest aspect nu ar trebui să surprindă: la urma urmei, papa, care a crescut sub dictatura lui Videla din Argentina, a fost nevoit să coexiste cu generali în uniforme mult mai la dreapta decât Meloni”.

Meloni și-a făcut publică de mult timp relația personală cu Francisc, citând frecvent detalii ale conversațiilor lor în discursurile publice. Mulți observatori politici și mass-media au descris strategia prim-ministrului drept o „operazione simpatia”, o încercare de a-și câștiga electoratul prin evidențierea prieteniei sale cu unul dintre cei mai iubiți pontifi.

Odată cu moartea lui Francisc, Meloni a pierdut o persoană importantă pentru ea din punct de vedere politic și, posibil, personal.

„Francisc a acceptat istoria lui Meloni, autoportretul ei de outsider”, a declarat profesorul Alberto Melloni, istoric bisericesc la Universitatea din Modena-Reggio Emilia și titular al catedrei Unesco pentru pluralism religios și pace. „Odată, Bergoglio mi-a spus că i-a plăcut premierul pentru că era «o femeie a poporului»”.

Profesorul a spus că întrebarea crucială pentru Meloni era dacă următorul lider al Bisericii Catolice va juca, de asemenea, un rol util. „Dacă papa nu simpatizează cu ei, nu îi va lăsa în pace atât de ușor”.

Alegeri 2025: Vezi aici prezența și rezultatele LIVE pe hartă și grafice interactive.
Sondaje, Comparații, Informații de la celelalte alegeri. Toate datele esențiale pe alegeri.hotnews.ro.
INTERVIURILE HotNews.ro