Sari direct la conținut

Oligarhul pe care Putin a vrut să îl instaleze la conducerea Ucrainei susține că Zelenski și-a semnat „condamnarea la moarte” prin declarațiile despre ajutorul SUA

HotNews.ro
Oligarhul pe care Putin a vrut să îl instaleze la conducerea Ucrainei susține că Zelenski și-a semnat „condamnarea la moarte” prin declarațiile despre ajutorul SUA
Viktor Medvedciuk într-o întâlnire cu Vladimir Putin înainte de declanșarea invaziei ruse pe scară largă, FOTO: Pool Sputnik Kremlin / AP / Profimedia

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, și-a semnat „condamnarea la moarte” prin faptul că a recunoscut „dispariția a sute de miliarde de dolari” transferați Kievului de către Occident, susține președintele așa-zisei mișcări „Cealaltă Ucraină”, Viktor Medvedciuk, citat de Lenta, unul dintre cele mai populare site-uri de știri din Rusia.

„Undeva s-au pierdut 200 de miliarde de dolari, nu i-ați văzut întâmplător? Doar că senzațională nu este însăși recunoașterea dispariției părții principale a ajutorului pentru Ucraina, ci faptul că Zelenski a recunoscut acest lucru, ceea ce îi semnează, desigur, condamnarea la moarte”, a scris Medvedciuk într-un editorial de opinie publicat de Smotrim, un portal de știri deținut de cel mai mare holding media al statului rus, VGRTK.

Printre altele, Medvedciuk a mai scris că Zelenski arată „fața coruptă” a conflictului din Ucraina și că încearcă să „dea în vileag complicii”, pentru ca, în timpul unei presupuse investigații, să fie martor, nu acuzat.

„Și este clar că Zelenski trebuia să spună urgent echipei lui Trump că nici el nu știe unde s-au dus exact banii pentru presupusul sprijin al Ucrainei. Să începem cu faptul că știe totul, doar că a preferat să ia mite fără a-i împiedica pe alții să o facă”, a mai scris acesta.

Medvedciuk pare să facă referire la un interviu acordat de Zelenski agenției Associated Press la începutul lunii februarie, în cadrul căruia liderul de la Kiev a declarat că ajutorul real primit de țara sa de la Washington e considerabil mai mic decât cel vehiculat în SUA.

Ce a spus, de fapt, Volodimir Zelenski despre ajutoarele americane pentru Ucraina

„Când aud, atât în trecut, cât și acum, din SUA că America a oferit Ucrainei sute de miliarde de dolari, în calitate de președinte al unei națiuni aflate în război, vă pot spune că am primit puțin peste 75 de miliarde de dolari”, a spus el.

„Așadar, când se vorbește despre 177 de miliarde sau chiar 200 de miliarde de dolari, această sumă nu a ajuns niciodată efectiv în Ucraina. Trebuie să discutăm despre lucruri concrete, deoarece acest ajutor nu a venit sub formă de bani lichizi, ci mai degrabă sub formă de arme, care au însumat aproximativ 70 de miliarde de dolari”, a adăugat Zelenski.

„O parte din banii despre care vorbesc Statele Unite au finanțat producția în Statele Unite. Da, companiile care au produs arme au spus cu siguranță că toate aceste arme au fost pentru Ucraina și, desigur, suntem recunoscători pentru asta. Dar aceste arme au fost deja numărate pentru noi înainte, când ne-au înmânat un pachet de 46 de miliarde de dolari. Ei au crescut producția în Statele Unite, a continuat acesta.

„Într-adevăr, acest lucru ne-a ajutat și suntem recunoscători, dar toți acești bani au rămas în Statele Unite, la anumite companii, la anumite fabrici, în profiturile anumitor oameni și în salariile exclusiv ale cetățenilor americani care lucrează pentru aceste companii”, a subliniat președintele ucrainean.

Cine este Viktor Medvedciuk

Aceste comentarii ale lui Zelenski au venit la câteva zile după ce el a declarat în cadrul Forumului Economic Mondial de la Davos că în primele zile ale invaziei declanșate de Vladimir Putin pe 24 februarie 2022 că Moscova a transmis un ultimatum Kievului în care cerea demisia sa și înlocuirea guvernului țării cu unul condus de Medvedciuk.

„Niște oameni au venit la mine în primele zile ale războiului, niște oameni din Ucraina… Mi-au dat ultimatumul de la Putin. Au spus că trebuie să plec și că mă vor schimba cu Medvedciuk (ca președinte)”, a relatat președintele ucrainean, confirmând pentru prima oară informații apărute anterior în presă, în baza surselor apropiate de Kremlin.

Odată unul dintre cei mai bogați oameni din Ucraina, Medvedciuk a încercat să fugă din țară după începerea invaziei rusești, însă a fost capturat de forțele de securitate înainte să reușească să treacă granița.

În momentul începerii războiului cu Rusia el se afla în arest la domiciliu din cauza unui dosar de trădare care a inflamat relațiile dintre Kiev și Moscova.

Putin a declarat că se cunoaște „bine” cu Medvedciuk

Ucraina l-a predat Rusiei pe Medvedciuk în septembrie 2022 în schimbul militarilor și comandanților regimentului Azov care au apărat uzina Azovstal din Mariupol în primele luni ale invaziei, înainte de a fi nevoiți să se predea.

După ce a ajuns în Rusia el a fondat așa-zisa „mișcare” Cealaltă Ucraină, alcătuită în mare parte din politiceni ucraineni pro-ruși care au fugit la Moscova.

Medvedciuk în schimb este considerat de asemenea un prieten personal al președintelui Vladimir Putin, care a recunoscut în cadrul unui interviu acordat în 2019 regizorului american Oliver Stone că a botezat una dintre fiicele deputatului ucrainean.

„Nu aș spune că suntem foarte apropiați, dar ne cunoaștem bine”, a spus Putin. „El a fost șeful de cabinet al fostului președinte al Ucrainei Leonid Kucima și tocmai în această calitate mi-a cerut să iau parte la botezul fiicei sale. Conform tradiției ortodoxe ruse, nu poți refuza o astfel de cerere”.

Urmărește ultimele evoluții din a 1083-a zi a războiului din Ucraina LIVETEXT pe HOTNEWS.RO.

INTERVIURILE HotNews.ro