Guvernul va achiziționa doar 70-80.000 din cele 250.000 de tablete promise elevilor. Orban dă vina pe Oficiul pentru achiziții: Vom schimba conducerea

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 30 august 2020, 23:43 Actualitate | Educatie


Tablete
Foto: Hotnews
Guvernul va putea achiziționa doar 70-80.000 din cele 250.000 de tablete promise elevilor în noul an școlar pentru desfășurarea cursurilor online, în condițiile pandemiei de COVID-19. Anunțul a fost făcut duminică seară de premierul Ludovic Orban, care a spus că autorităţile au constatat că nu pot finaliza licitaţia derulată prin Oficiului National pentru Achiziţii Centralizate (ONAC), instituție pe care a criticat-o din nou. Întrebat de ce Guvernul nu schimbă conducerea ONAC, Orban a răspuns: "O vom schimba”.

"Nu vom putea achiziţiona toate cele 250.000 de tablete. Achiziţia e la ONAC”, a declarat Ludovic Orban, la B1 TV.
Întrebat de ce Guvernul nu schimbă conducerea Oficiului Naţional pentru Achiziţii Centralizate, Orban a răspuns: "O vom schimba, o vom schimba”. El a spus că nu a făcut acest lucru până acum pentru că ar fi ieșit scandal.
"Eu nu am vrut să umblu la baza de achiziţii, că ieşea imediat scandal. Preşedintele ONAC (n.r. - Cornelia Nagy) este preşedintele pe care l-am găsit în funcţie. Trebuie un motiv ca să iei o astfel de decizie. Aici a existat foarte multă, după părerea mea, obtuzitate şi o rigoare excesivă în derularea procedurii, a durat prea mult. O să achiziţionăm, până la urmă, 70-80.000 de tablete. Dar ne-am gândit la lucrul ăsta", a declarat Orban.

El a susținut că Guvernul a prevăzut că ar putea să nu fie finalizată licitația prin ONAC pentru achiziția celor 250.000 de tablete promise elevilor, astfel că luni a fost emisă ordonanța de urgență care prevede alocarea a 175 de milioane de euro din fonduri europene strict pentru cheltuielile pentru deschiderea şcolilor.

"Noi vom deconta autorităţilor locale sau şcolilor orice achiziţie care este făcută, avem o sută de milioane de euro pentru tablete, se pot achiziţiona 500.000 de tablete, avem 50 de milioane de euro pentru materiale, echipamente de protecţie pe care de asemenea le vom deconta autorităţilor locale”, a mai afirmat Orban.
Potrivit acestuia, ordinul comun al miniştrilor Sănătăţii şi Educaţiei cu regulile pentru deschiderea anului şcolar va fi publicat luni, cel târziu marţi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6213 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    In 31 August se face achizitia??? Demisia (Duminică, 30 august 2020, 23:59)

    Gryphus [utilizator]

    Nu mai pot cu mandolina asta.

    nu poti sa vii cu cateva zile inainte sa inceapa scoala si sa spui ca nu poti cumpara tablete pt toti copiii ca 'achiziţia e la ONAC'


    ONAC de cine apartine, de o firma privata,. de parlamernt, de NASA?

    NU, apartine de GUVERn unde tu esti sef si e vina numai a ca trebuia sa te asiguri ca se vor achizitiona tabletele
    • +2 (4 voturi)    
      intelege-l (Luni, 31 august 2020, 11:35)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Orban nu putea demite pe sefa de la ONAC, pusa acolo de fratii lui din USL. Se suparau oameniii aia.
      Planul lui era sa o lase sa-si faca mendrele cu licitatiile si banii publici, in stil PSDist, sa iasa scandal ca sa aiba pretext imbadubitabil de demisie.
      Faptul ca o sa inceapa copiii scoala fara tablete in vreme de pandemie nici nu intra in analiza lui, cui ii pasa de niste saraci? USL-ul sa traiasca.
  • -3 (7 voturi)    
    Bah (Luni, 31 august 2020, 0:03)

    Mazeta [utilizator]

    Ăsta a băut tabletele copiilor.
  • -2 (8 voturi)    
    pai (Luni, 31 august 2020, 0:09)

    cucuveauamov [utilizator]

    80.000, adica cate o tableta pentru fiecare fiu de liberal.
  • -3 (5 voturi)    
    Orban a aflat abia acum (Luni, 31 august 2020, 1:02)

    Je__ [utilizator]

    diferenta dintre a vrea si a putea?

    Pai daca n-ai bani? De unde zecile de mii de tablete?
  • -2 (8 voturi)    
    Macar sa cumpere tablete de calitate (Luni, 31 august 2020, 1:46)

    lazarus101 [utilizator]

    Daca tot cheltuie bani publici sa faca bine sa ia iPad-uri pentru copii nu vreo mizerie whitelabel cu Android made in China pe care s-a pus brandul firmei vreunui sponsor al campaniei PeNeLeprei si vandut statului la pret de 10 ori mai mare decat valoreaza!
    • +4 (6 voturi)    
      iFanboy, iPad are preț dublu (Luni, 31 august 2020, 9:49)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Tabletele alea se dau celor mai amărâți. Pentru ce ai cumpără tablete pe care nu și le permit nici familiile într-o situație bună... Scopul e sa fie cât mai unitar.
      Pe Apple, majoritatea aplicațiilor costa. Și sigur nu ar face vreun discount deși prețul de producție e modic fata de prețul de vânzare.
    • 0 (2 voturi)    
      Preturi ... orientative (Luni, 31 august 2020, 10:19)

      AlexJ [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Apple iPad:
      ===========
      $429.99 iPad
      $329 iPad Mini

      Amazon Fire tablet:
      ===============
      (cea mai ieftina)
      $89.99 (8 inch, cu reclame) - $189.99 (10 inch)


      Chromebook - incepand cu $250+
      ==========================
      Today's best Chromebook deals

      HP Chromebook 14 — $260, was $338.
      Dell Chromebook 11 3100 2-in-1 — $369, was $518.
      Acer Chromebook 715 — $399, was $499.
      HP Chromebook 15 — $470, was $594.
      HP 14 2-in-1 Chromebook — $529 with student discount, was $629.
      Dell Inspiron 14 2-in-1 Chromebook — $562, was $599.Today's best Chromebook deals

      HP Chromebook 14 — $260, was $338.
      Dell Chromebook 11 3100 2-in-1 — $369, was $518.
      Acer Chromebook 715 — $399, was $499.
      HP Chromebook 15 — $470, was $594.
      HP 14 2-in-1 Chromebook — $529 with student discount, was $629.
      Dell Inspiron 14 2-in-1 Chromebook — $562, was $599.



      ================
      toate produse in China :D.
      • +1 (3 voturi)    
        Specificatiile pe care le-am vazut erau ok (Luni, 31 august 2020, 13:48)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui AlexJ

        Cereau GSM (optiunea asta la iPad costa in plus 100 euro), 8-core, 3GB RAM, 32GB+ Flash, 10", Full HD.
        Modele care se calificau destul de putine: cele mai ieftine un Lenovo si un Huawei la vreo 200 euro bucata la liber, Samsung sunt avioane de la pret dublu in sus,
        Daca PNL erau destepti trebuiau sa inceapa achizitia mai demult si sa cumpere la toti elevii - impacau si treaba cu alocatia. Asa se trezesc primariile bogate (sectoarele din Bucuresti de ex) sa cumpere avioane, spagi grase, pomeni electorale, desi nevoile reale sunt acolo in fundul tarii.
    • +1 (3 voturi)    
      Nici în țările bogate... (Luni, 31 august 2020, 11:46)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      ... nu se dau iPad-uri elevilor. Suedia, Norvegia, Finlanda - toate merg pe Chromebook*. Plus că Google dă 50/100 Gb de Drive pentru elevi și studenți, dacă folosești Chromebook.

      * glumă: un Chromebook , două ... Chromebuci?
      • 0 (0 voturi)    
        confirm ... (Luni, 31 august 2020, 21:17)

        AlexJ [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

        pentru California.

        Fata in clasa a 7-a.
        ==============
        A primit un Chromebook (folosit, 11-12 inch) - se returneaza la sfarsit de clasa impreuna cu manualele.
        Plus un hotspot.

        Gratis, dar numai dacaa soliciti.


        Nota: se da si MacBook, dar numai pentru cei care au cursuri specializate, care necesita asta.
        Astept sa vina in cateva saptamani pentru celalalt copil.
        • +1 (1 vot)    
          3 GB de RAM ??? (Luni, 31 august 2020, 21:32)

          AlexJ [utilizator] i-a raspuns lui AlexJ

          ....
          Acum am observat....

          Asta cam elimina tot sectorul de tablete mai ieftine,
          inclusiv modele mai vechi de iPad.

          Daca se orienteaza spre tablete, cele cu 2 GB ce au?
          • +1 (1 vot)    
            Cere si Android, deci era exclus oricum (Luni, 31 august 2020, 22:01)

            jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui AlexJ

            pentru ca e mai simplu de manageriat ceva intr-o singura platforma. Plus ca Apple e un produs premium, magazinul de aplicatii e de obicei pe bani, ceea ce nu permite prea multa alfabetizare digitala.
            2GB e in contradictie cu procesoarele cu 8 core-uri si pe 64 biti. Cu 3 GB pot fi pastrate si anii viitori.
  • -1 (9 voturi)    
    normal (Luni, 31 august 2020, 4:13)

    irma [utilizator]

    din promisiunile pnl...
    masti pentru persoanele defavorizate...
    teste pentru profesori...teste pentru studenti...
  • +3 (7 voturi)    
    Ce reprezinta cifrele vehiculate? (Luni, 31 august 2020, 7:24)

    a_l [utilizator]

    Dar de unde a venit cifra de 250.000? Sunt oricum mult mai multi elevi in Romania. In principiu ar trebui luate la toti (sau ma rog, cei foarte bogati pot da o declaratie ca ei au deja). In articol se vorbeste de 250.000, mai pe la sfarsitul lui ca ar fi fonduri de 500.000, dar ni se spune ca de fapt se vor achiziona "70-80.000". Pana la urma toate numerele astea sunt o minoritate avand in vedere ca in invatamantul preuniversitar sunt 2.8 milioane copii/tineri.
  • +3 (7 voturi)    
    Nu cred ca este de vina ONAC (Luni, 31 august 2020, 8:42)

    RobertRO [utilizator]

    Initiativa de a achizitiona cele 250.000 tablete a fost lansata mult prea tarziu, cu doar cateva saptamani inainte de inceperea anului scolar.

    Cu exceptia situatiei in care vreo firma locala are deja in stoc, sau macar pe drum cu vaporul, o asemenea cantitate de tablete - caz in care licitatia devine "cu dedicatie", nu inteleg cum se poate gandi cineva ca intr-un timp atat de scurt se poate organiza licitatia, corect si nepartinitor, apoi se poate livra si distribui in teritoriu un numar atat de mare de tablete.
  • 0 (6 voturi)    
    Tablete (Luni, 31 august 2020, 8:59)

    TrueBlue [utilizator]

    Nu inteleg de ce trebuie sa cumpere guvernul tablete in tara in care aproape toata lumea plateste meditatii in paralel cu scoala masinile nu au loc pe sosele si in parcari. Parca am fi o tara de milogi. Singurul motiv real este populismul si goana dupa voturi.
    • +2 (4 voturi)    
      vai de mine (Luni, 31 august 2020, 11:01)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      in ce saracie ne-a adus psd
    • 0 (0 voturi)    
      Saracia exista (Luni, 31 august 2020, 15:07)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      Sunt multe familii in comunitatile sarace unde "cornul si laptele" era alimentatia de calitate a zilei.
      Asa cum 80% dintre masinile alea au peste 10 ani, adica se pot inscrie la Rabla.
      Pe de alta parte probleme pot exista si intr-o familie obisnuita: cumperi cate un laptop pentru fiecare membru al familiei? Orele sau facutul lectiilor se suprapun, poate si parintii sunt profesori ...
  • -1 (5 voturi)    
    Tablete ca tablete (Luni, 31 august 2020, 9:35)

    ipolitic [utilizator]

    dar nu s-a facut licitatie pentru creta. Ce sa faca copii cu tablete fara creta?
  • 0 (2 voturi)    
    tablete gratis (Luni, 31 august 2020, 10:16)

    maxi lopez [utilizator]

    O solutie simpla - tinand cont ca

    1. toate firmele de telefoane dau tablete gratis daca semnezi contract de date.

    2. Tabletele pentru predarea online sunt complet inutile daca nu au internet.

    Rezulta ca nu e nevoie decat de achizitia abonamentelor necesare iar fimele de telefonie se vor ocupa ele sa achizitioneze tabletele.

    In alta ordine de idei, cineva sa le transmita la prostovanii astia ca sunt sabotati de cozile de topor pesediste din institutii precum a fost guvernul Ciolos. Sa isi faca repede un inventar al oamenilor cu care pot lucra si sa ii concedieze pe ceilalti.
    • 0 (0 voturi)    
      Nici dupa alegeri nu se stie daca se poate face (Luni, 31 august 2020, 13:56)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui maxi lopez

      Pana atunci , toate partidele au infiltratii lor prin sinecuri si care au ca singura indeletnicire sa dea cu tifla la partid.
      Plus ca unii sunt considerati inalti functionari publici.
      • 0 (0 voturi)    
        Cica se dau cu internet (Luni, 31 august 2020, 14:54)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Ceea ce probabil face mai dificila licitatia.
        Dar tabletele gratis la abonament de date sunt niste parciuri. Sau abonamentele sunt foarte scumpe.
  • 0 (2 voturi)    
    In final se cumpara 75.000 tablete (Luni, 31 august 2020, 12:45)

    Andy500 [utilizator]

    ..la pret de 250.000. "Iar diferenta intra in buzunarul lor"
    Ce-o fi asa greu de priceput?!
    Nu mai votati aceiasi hoti!

    Votati pe unii noi, care poate fura mai putin!
    • +1 (1 vot)    
      Pardon, optimistule. (Luni, 31 august 2020, 13:15)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      10.000 la pret de 500.000, prin Martie 2021.
  • 0 (0 voturi)    
    Tablete pentru elevi (Luni, 31 august 2020, 14:13)

    Ibit [utilizator]

    Nu ar vrea sa nespuna somerul de lux , Sica mandolina , daca spaga este de doua ori mai mare decat pretul tabletei ?
  • +1 (1 vot)    
    Prima data am citit "va rechizitiona" (Luni, 31 august 2020, 14:51)

    Luk [utilizator]

    M-am mirat un pic, dar in Romania s-ar putea intampla si asta.
    Nu-i o problema ca se achizitoneaza doar o treime, nu ne trebuie tablete, o sa tinem cursuri la "Telescoala" sau prin telepatie.
    Interesant e ca nu mai e comunicata nicio data pentru reluarea achizitiei, acum o sa "lase scolile sa se ocupe".
    Evident ca da. Toate scolile au experti in achizitii publice care doar atat asteapta: sa faca o achizitie pe SICAP.
  • 0 (0 voturi)    
    Tablete la tot poporul (Luni, 31 august 2020, 16:51)

    anapalink [utilizator]

    Ca de obicei nu guvernul sau mini-miniștrii lui sunt de vină. ”Nu noi nene, niște băieți care a fugit.” Dacă făceau comandă pe Amazon (Alibaba e câh că e chinezesc și se supără americanii și în loc de rachete ne livrează praștii) tabletilii erau deja stricate de utilizatori.
  • +1 (1 vot)    
    Mai sunt 2 saptamani si Guvernul tot "va"... (Luni, 31 august 2020, 18:07)

    luciannn [utilizator]

    Dupa aproape 6 luni de pandemie, scoli inchise, vacanta de vara.. guvernul tot la viitor vorbeste despre propriile actiuni, cu 2 saptamani inainte de inceperea scolii...

    Ca sunt mai putine decat numarul initial mi se pare mai putin grav decat timpul la care vorbeste guvernul...

    Daca erau macar 10.000 de tablete dar deja achizitionate si in drum spre elevii defavorizati ar fi fost totusi o mica realizare... Dar vorbind la viitor... realizarea este 0....