Red Bull, anunțul momentului în Formula 1 – Cine va fi coechipierul lui Max Verstappen în următoarele sezoane

Sergio Perez, Foto: ANTONIN VINCENT/DPPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Red Bull a pus capăt speculațiilor privind viitorul coleg al lui Max Verstappen, campioana mondială la constructori și piloți anunțând că Sergio Perez a semnat un contract valabil până la finalul sezonului 2026.

Sergio Perez și-a prelungit contractul cu Red Bull

În vârstă de 34 de ani, Perez s-a clasat al doilea sezonul trecut de Formula 1, după Verstappen, dar în campania actuală ocupă locul cinci după opt curse.

„Continuitatea şi stabilitatea sunt importante pentru echipă, iar Checo şi Max sunt un duo puternic şi de succes, care au ajutat echipa să obţină pentru prima dată anul trecut o dublă în campionat” – Chris Horner, şeful Red Bull.

Anunţul făcut de Red Bull înainte de Marele Premiu al Canadei de la Montreal, din acest weekend, pune capăt speranţelor australianului Daniel Ricciardo de a reveni la Red Bull, dar închide şi uşa spaniolului Carlos Sainz Jr, care caută un volan pentru 2025, după ce va părăsi Ferrari.

Perez, care apără culorile lui Red Bull de la finele sezonului 2020, a spus că a pilota pentru echipa austriacă a fost o provocare atât pe pistă cât şi în afara ei.

„Sunt foarte fericit să-mi dedic viitorul acestei echipe grozave. Sunt încântat să stau aici pentru a continua călătoria noastră împreună şi să contribuie la această echipă de istorie mare pentru încă doi ani. A face parte din echipă este o provocare imensă şi una pe care o iubesc” – Sergio Perez.

Perez, câştigătorul a şase curse în cariera sa de F1, a terminat până acum pe locul al doilea de trei ori în acest sezon şi pe locul trei în China. A abandonat în ultima cursă din Monaco, după o coliziune, scrie Agerpres.

Regulile motoarelor din Formula One se schimbă în 2026, iar Red Bull îşi construieşte propriul sistem de propulsie într-un parteneriat nou cu Ford.

Anul trecut, Red Bull s-a bucurat de cel mai dominant sezon din istoria sportului, câştigând 21 din cele 22 de curse, cu Verstappen triumfător în 19.

Campionul mondial a câştigat până acum cinci curse în acest an, dar Red Bull a fost implicată într-o controversă din cauza şefului său Christian Horner, care însă a fost exonerat de acuzaţiile aduse de un angajat de sex feminin.

Horner s-a confruntat, de asemenea, cu opoziţia tatălui lui Max, Jos Verstappen, care a declarat în martie că Red Bull va „exploda” dacă acesta rămâne şef, în timp ce au apărut şi păreri contrare printre acţionarii echipei.