Filip Jianu, în sferturile turneului Challenger de la Lyon – Victorie clară în fața unui favorit

Filip Jianu, Foto: LAURENT SANSON / Sipa Press / Profimedia

Filip Jianu s-a calificat în sferturile turneului „ATP Challenger 100” de la Lyon, sportivul nostru învingându-l categoric pe Ugo Blanchet, al șaselea favorit.

Filip Jianu l-a învins pe Ugo Blanchet la Lyon Challenger

Locul 292 ATP la începutul competiției, Jianu s-a impus după o oră și 28 de minute de joc în fața jucătorului din Franța (162 ATP), scor 6-4, 6-3.

Ajuns pe tabloul principal ca rezervă, Filip se va duela în runda următoare cu învingătorul meciului dintre rusul Alibek Kachmazon (268 ATP) și francezul Alexandre Muller (78 ATP, favorit 2).

Prin calificarea în sferturi, Jianu (22 de ani) și-a asigurat un premiu în valoare de 3.340 de euro și 14 puncte la simplu. Românul se află pe locul 277 în clasamentul ATP Live (salt de 15 poziții).

De-a lungul timpului, turneul de la Lyon a fost câștigat de Steve Darcis (2016), Felix Auger-Aliassime (2017, 2018), Corentin Moutet (2019, 2022), Pablo Cuevas (2021) și Felipe Meligeni Alves (2023).