Europarlamentarul PSD Claudiu Manda, trimis în judecată de DNA după ce ar fi intervenit pentru ștergerea datoriilor unor persoane care au primit ilegal ajutoare sociale

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2021, 12:29 Actualitate | Esenţial


Claudiu Manda
Foto: Agerpres
Europarlamentarul PSD Claudiu Manda, fost președinte al PSD Dolj, a fost trimis în judecată de DNA pentru folosirea influenței politice pe lângă directorul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială, coleg de partid cu el. Potrivit procurorilor, Manda ar fi intervenit ca directorul agenției de plăți să se implice ilegal în soluționarea favorabilă a problemelor beneficiarilor de ajutor social din comuna Bratovoești. Mai exact, ar fi intervenit pentru a opri executarea silită a aproape 60 de beneficiari de ajutoare sociale care încasaseră ilegal banii, pentru a obține, în schimb, voturile acestora.
Claudiu Manda - soțul primarului PSD al Craiovei Lia Olguța Vasilescu - a fost trimis în judecată de DNA pentru "folosirea influenței ori autorității ca persoană cu funcție de conducere într-un partid, în scopul obținerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite".

În același dosar a fost trimis în judecată și Marius Nicolae Simcelescu, la data faptei directorul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Dolj, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite pentru altul.

Acuzațiile aduse de DNA:
  • În calitate de președinte al organizației județene Dolj a unui partid, Manda Iulian-Claudiu ar fi intervenit, la data de 05 iunie 2015, pe lângă directorul AJPIS Dolj, Simcelescu Marius-Nicolae, simpatizant și militant al aceluiași partid, ocazie cu care și-ar fi folosit influența și autoritatea ce decurgeau din calitatea de președinte al organizației județene, pentru a-l capacita pe director să se implice în soluționarea favorabilă a problemelor beneficiarilor de ajutor social din comuna Bratovoești (Dolj), lucru pe care directorul instituției l-ar fi făcut prin încălcarea legii.
  • Intervenția inculpatului Manda Iulian-Claudiu ar fi avut drept scop obținerea, în mod necuvenit, pentru sine, pentru partid și pentru primarul comunei Bratovoești, a sprijinului electoral al beneficiarilor de ajutor social din comuna Bratovoești, față de care AJPIS Dolj dispusese anterior recuperarea sumelor obținute în mod nelegal cu titlu de venit minim garantat (VMG) și de a le procura acestora, tot în mod necuvenit, un folos reprezentat de scutirea lor de a mai restitui sumele datorate către AJPIS Dolj.
  • Aceasta, în condițiile în care anterior, a avut loc un control desfășurat de Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Dolj prin care s-a constatat că aproape 50% din persoanele verificate au încasat în mod necuvenit, în diferite perioade de timp, venitul minim garantat (VMG), întrucât nu erau îndeplinite o serie de condiții esențiale cerute de Legea nr. 416/2001 pentru acordarea ajutorului social.
  • Ca urmare, AJPIS Dolj a emis decizii de recuperare de la persoanele menționate în actul de control a sumelor plătite necuvenit cu titlu de VMG, iar concomitent a încunoștințat aceste persoane că trebuie să restituie în cel mai scurt timp sumele respective.
  • În acest context, în urma discuției purtate în data de 05 iunie 2015 cu Manda Iulian-Claudiu, Simcelescu Marius-Nicolae ar fi acționat contrar dispozițiilor legale și ar fi dispus, în perioada imediat următoare discuției, respectiv 05-29 iunie 2015, întocmirea unui referat de stornare pe care l-ar fi aprobat și în baza căruia au fost șterse, în mod nelegal, datoriile celor 59 de beneficiari care primiseră necuvenit ajutoare sociale.
  • Ca urmare, AJPIS DOlj a suferit un prejudiciu de 315.850 lei, reprezentând bani nerecuperați de la cele 59 de persoane menționate în procesul-verbal de control al AJPIS DOlj și în cazul cărora se emiseseră deja deciziile de recuperare a sumelor plătite necuvenit.
  • AJPIS Dolj s-a constituit parte civilă în cauză cu suma de 315.850 lei, reprezentând prejudiciu material cauzat prin fapta inculpatului Simcelescu Marius-Nicolae.
Dosarul a fost trimis spre judecare instanței supreme, cu propunere de a se menține măsurile asigurătorii dispuse în cauză.

În același dosar, procurorii au dispus sesizarea instanței de judecată, după ce au încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției Ion Marin, la data faptei primar al comunei Bratovoești (Dolj). Acesta este acuzat de "instigare la folosirea influenței sau autorității de către persoana care ocupă o funcție de conducere în cadrul unui partid politic în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite și fals intelectual în formă continuată".

În octombrie 2020, Tribunalul Dolj a admis acordul de recunoaștere a vinovăției și l-a condamnat pe Ion Marin la doi ani închisoare cu suspendare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14756 vizualizari

  • +13 (21 voturi)    
    Un Nou Partid se infiinteaza : (Vineri, 16 aprilie 2021, 12:31)

    un domn [utilizator]

    Partidul Nevestelor Disperate, fondatoare: Irina Dracnia si LOV
    • +8 (12 voturi)    
      Cred ca (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:06)

      Spaghi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cred ca mai degraba d.nul Claudiu s-ar incadra la aceasta categorie...
    • +11 (15 voturi)    
      hehe (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:49)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Saracuta mititica, misuna si pe aici sub forma "Irina25" ca atitia anisori avea cand a dus-o dragnia in Elveyia sa-i ia ceas.
      Am zis "ceas"? Ia uite la trolii rusi cum au ciulit urechile..
    • +4 (6 voturi)    
      volgutoooo, (Vineri, 16 aprilie 2021, 14:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      scoate repede la inaintare prazul de aur sa-ti salvezi jumatea, ca daca da asta din casa, ii urmezi instant. Chiar si daca iei in considerare cele 3 petreceri de nunta ca doar-doar se aduna banii aia de mita pe post de cadou de nunta.
  • +18 (28 voturi)    
    Ce ticalosi, soroshistii astia! (Vineri, 16 aprilie 2021, 12:40)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Vor sa se razbune pe demnul sot al Olgutzei, cea care a dubalt salariile si pensiile!

    Se prefac a nu sti de IMUNITATEA parlamentara: mandrul senator poate sa faca ce vrea muschii dumnealui, nimeni nu are voie sa il traga la raspundere!
  • +17 (23 voturi)    
    isi imbunatateste CV-ul (Vineri, 16 aprilie 2021, 12:47)

    comentacu [utilizator]

    era si timpul sa urmeze o academie pe bune...
  • +17 (23 voturi)    
    Voi va (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:04)

    Costi888 [utilizator]

    Dati seama ca specimenul asta a fost presedintele comisiei de control SRI si acum este europarlamentar??
  • +14 (22 voturi)    
    Nu poti sa avansezi in ierarhia psd-ului (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:16)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Fara sa ai in CV si o condamnare penala. E conditia esentiala ca sa poti urca in varful partidului, la cascaval !!!!
  • +4 (10 voturi)    
    Seamana cu un absolvent de academie (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:17)

    Victtor [utilizator]

    Ce fel de scoala a absolvit stimabilul ?
  • -7 (17 voturi)    
    E noaptea mintii (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:19)

    DanCris [utilizator]

    Pe acelasi rationament ar trebui arestati TOTI politicienii din lumea asta. Toti promit ceva unui anumit grup pentru a obtine voturi.
    Sa luam un caz recent : minerii au facut greva , s-au dus reprezentantii guvernului si au negociat. Cei care au negociat si-au folosit influenta pentru a se da niste masuri. S-au platit niste bani de la buget si s-au taiat niste datorii pe care compania respectiva le avea fata de bugetul de stat (contributii de sanatate daca nu ma insel).
    Prejudiciu clar cu scopul de a obtine imagine politica si a avantaja cateva sute de oameni.
    • +2 (8 voturi)    
      Nici nu este o idee rea (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:46)

      CapitanulPanait [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      Daca tie iti promite cineva ceva, iti ia si banul si nu iti da ce ti-a promis, se numeste inselaciune. Il dai in judecata si respectivul (intr-o tara normala) este condamnat iar tu iti recuperezi banii.

      La fel ar trebui si la politicieni: ai promis ceva, ai castigat pe acele promisiuni alegerile, ajungi in parlament - adica ne iei banii - iar apoi spui ca una era promisiunea electorala si alta programul de guvernare atunci te faci vinovat de inselaciune.

      Oricum o dai este inselaciune si este pedepsita de lege.

      Doar ca asa se pare ca este definita democratia: care stie sa insele mai elegant castiga si lumea se bucura.
  • +7 (13 voturi)    
    Eu sunt curios (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:26)

    Mihai_P1 [utilizator]

    Cate cotzcarii trebuie sa faca politicianul mediu pentru ca sa fie prins? Cata experienta trebuie sa acumuleze pana la administrarea justitiei?
  • -10 (18 voturi)    
    frumos dosar (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:37)

    faracatuse [utilizator]

    previzibil deznodamantul... Doamne, adulatorii de catuse la asemenea mizerii se inchina? Circul e in oras, bucurati-va de el. Luati si cu paine, cat mai este.
  • +4 (10 voturi)    
    hehe (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:54)

    transpenibilus [utilizator]

    PSD, jo napot! La britarie cu volgutul vasilesc
  • -3 (11 voturi)    
    Cum apare cate un om bun, (Vineri, 16 aprilie 2021, 14:05)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    patriot, iubitor de tara..cum ii fabrica astia dosare si vor sa il inchida...Ce vina are defapt Olgutzul ??? Nimic, doar ca si-a iubit patria mai mult ca pe el isusi...Si Olguta la fel...
  • +6 (10 voturi)    
    DNA inca o frimitura! (Vineri, 16 aprilie 2021, 14:21)

    DrNRazvan [utilizator]

    Cei care sunt la ajutoare sociale nici nu ar trebui sa aiba drept de vot.
    Inca o dovada ca saracia e sinonim cu controlul politic (vezi saracirea masiva din anii 90 a romanilor), de aia romanii sunt saraci, ca sa scape iliescu, roman & co de crimele din 89 si de mineriade.
    in orice caz, bravo DNA, ne-ati impresionat cu aceasta frimitura!
  • +6 (10 voturi)    
    daca faci o cautare pe Google (Vineri, 16 aprilie 2021, 14:23)

    cristi_an [utilizator]

    "DNA+ajutor social+spaga+smenuri+furt", sigur va da o sigla cu 3 trandafiri
  • +2 (8 voturi)    
    Volguta (Vineri, 16 aprilie 2021, 14:37)

    mos ion roata [utilizator]

    va sta un timp solo in casoiul de sute de mii de euroni la fel ca Irinuca (si din acelasi motiv)
  • -8 (8 voturi)    
    Si cu multinationalele cum ramane? (Vineri, 16 aprilie 2021, 14:53)

    salvatore [utilizator]

    Ca doar si ele stau cu mana intinsa la Guvern si obtin cele mai mari mocacoiuni. Asistatii astia sociali iau 500-700 lei/luna sa manance ceva, multinationalele iau cateva zeci de milioane de euro sau chiar sute la o singura strigare cu scutiri, esalonari, granturi si ce-o mai fi. Cine sunt mai cersetori si mai periculosi, asistatii bronzati sau "investitorii"? Stiti niste politicieni care fac lobby pe fata si plang de mila taxelor pe off-shore, pe impozite bancare sau industria energofaga si care acum guverneza?
    • +6 (6 voturi)    
      hehe (Vineri, 16 aprilie 2021, 16:18)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      Verioko, tu esti fa? "Mandra ca iesti romanca", n'asa? Zi ceva si de campul tactic
  • +2 (2 voturi)    
    Dar pupaza?! (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 6:22)

    John M. [utilizator]

    Ei cand ii vine randul?
  • +1 (1 vot)    
    Da... (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 10:53)

    Jean Phoutaille-Marais [utilizator]

    Băieţii de la Duracell îşi freacă mâinile….