Protestele din Rusia: Moscova cere „explicații” Statelor Unite

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 17:42 Actualitate | Internaţional


Maria Zakharova
Foto: mid.ru
​Ambasada SUA la Moscova va trebui să dea explicații în legătură cu publicarea pe site-ul său a „itinerarelor” manifestațiilor organizate sâmbătă în Rusia de opozanți, a transmis Ministerul rus al Afacerilor Externe, care a anunțat că îi va convoca pe diplomații americani, relatează AFP.

„Despre ce e vorba, despre a-i influența sau a le da instrucțiuni (manifestanților)?”, a scris pe Facebook purtătoarea de cuvânt a diplomației ruse, Maria Zaharova. „Colegii americani vor trebui să vină să dea explicații în Piaţa Smolenskaia (adresa MAE rus, n.r.)”, a adăugat ea.

Purtătoarea de cuvânt a făcut aluzie la publicarea pe site-ul Ambasadei SUA la Moscova a unui avertisment care face apel la cetăţenii americani să nu meargă la manifestaţiile de sâmbătă din Rusia. În acest text, reprezentanţa diplomatică a menționat în ce oraşe şi pe ce străzi sunt prevăzute să aibă loc proteste.

Potrivit diplomatei ruse, a fost mai degrabă vorba de încurajarea manifestanţilor. Dacă Ambasada Rusiei la Washington ar fi acţionat de asemenea manieră - spune ea -, asta ar fi dus la „ameninţări de sancţiuni şi expulzări ale unor diplomaţi ruşi”.

Diplomaţii americani nu au reacţionat deocamdată la anunțul MAE rus, precizează AFP.

Purtătoarea de cuvânt a Ambasadei SUA a denunţat în schimb sutele de arestări efectuate în cursul acțiunilor de protest de sâmbătă.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10914 vizualizari

  • +28 (44 voturi)    
    unde sunteti?? (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 17:46)

    Andrei__ [utilizator]

    Unde sunt postacii rusofili care de obicei navalesc comentariile la fiecare articol despre sua / eu / covid / lgbt sau alte subiecte similare? Acum aveti treaba altundeva, nu? Putin e un cancer si odata cu caderea lui, vor cadea si fermele de troli care se joaca cu teorii conspirationiste de 2 lei.
  • +19 (35 voturi)    
    Da, sigur, americanii sunt de vina, nu Putin (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 17:51)

    emil bobu [utilizator]

    care a jefuit Rusia de toate resursele si are acum un palat urias. Normal ca iese lumea in strada, sunt satui de furt.
    • +7 (11 voturi)    
      dupa ce pica regimul putin (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 20:31)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Asteptam returnarea celor 90 de tone de aur furate de rusi de la poporul roman. Asta trebuie sa fie tema principala pe agenda oricarui diplomat din Romania cand incepe o discutie cu un talhar rus. De asemenea toti trolli rusi din Romania trebuiesc arestati si trimisi sa prelungeasca canalul, in spiritul valorilor pe care le imbratiseaza.
    • -7 (7 voturi)    
      important nu este sa stii sa citesti corect (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 23:04)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      ci sa citesti printre randuri!
      Navalnai e feciora Maria,neprihanita,osandita de bolsevicii lui Putin!
      se vede din avion a cui este mana aici,se vede si telefonul cu mar pe el,cat de performant este sa faca asemenea filmare!
      la fel ca in Belarus,femeia de servici rastoarna guvernul si presedintele,USA SI EURO, au aflat de la televizor,chiar au fost surprinsi de evenimemte!
      foamea de piete noi e MAAAREEEE!
      baietii au verzisori multi tapariti de stapanii planetei si vor sa scimbe hartia cu lucruri fizice,cum incepuse pe vremea lui Eltan betivul,ca pot tipari in continuare,RESURSELE nu le poti MULTIPLICA,iar intamplator,Rusia are resurse,pe care nu le vinte cum vindem nioi gazele din Marea Neagra,le vinde scump!
  • +18 (30 voturi)    
    Rusia este aceeasi (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 17:54)

    minup [utilizator]

    de cand exista. Se pregateste plecarea clanului mafiot a lui Putin care practic nu a facut nimic bun pentru populatie. A spionat,furat,manipulat,mintit,otravit,intemnitat,ajutat la accidente. Economia rusa e la pamant cu consecinte dezastruoase pentru rusul de rand. Cred ca America este interesata ca arsenalul nuclear sa nu ajunga la cine nu trebuie.
  • -6 (26 voturi)    
    Hai ca inceput bine (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 18:10)

    AliKimiku [utilizator]

    Fara nici-o legatura cu Biden "Deus Progresus fereste"
    Dar
    - China aproba deschidere focului in marea Chinei de sud, de nord si de oriunde, fiindca in curand toate vor fi marile Chinei -
    - iranul ameninta cu moartea un fost preseidnte american pe Twitter-
    - ISIS saluta printr-un atentat la Bagdad-
    - Rusia se baga in seama si produce ineptia de mai sus-
    Asta doar in 2 zile! asteptam provincia
  • +2 (8 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 20:23)

    transpenibilus [utilizator]

    Tic-tac, tic-tac...
    AMR #zile pt Putyn.
  • -2 (6 voturi)    
    La care SUA (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 22:07)

    Haoleu [utilizator]

    Hát nem tudom...