Roland Garros 2024: Gabriela Ruse, în optimi la dublu – Spectacol ofensiv în fața unor favorite

Marta Kostyuk si Gabriela Ruse, Foto: Rob Prange / Zuma Press / Profimedia

Parteneriatul dintre Gabriela Ruse și ucraineanca Marta Kostyuk dă din nou roade: semifinaliste anul trecut la Australian Open, cele două au obținut acum calificarea în optimile probei de dublu din cadrul Roland Garros 2024.

Gabriela Ruse și Marta Kostyuk, în optimi la Roland Garros 2024

Ruse şi Kostyuk au trecut în turul doi de cehoaica Marie Bouzkova și spaniola Sara Sorribes Tormo (favorite 7), scor 6-3, 6-4. Meciul a durat două ore şi trei minute.

Gabriela și Marta au dictat ritmul și au pus în scenă un spectacol ofensiv: au reușit 43 de lovituri câștigătoare, în timp ce adversarele au bifat doar 17.

În optimi, perechea româno-ucraineană va da peste canadianca Leylah Fernandez și neozeelandeza Erin Routliffe (favorite 9).