LIVE Război în Ucraina, ziua 845: Planul Moscovei înainte de livrarea primelor avioane F-16 către Kiev / Rusia atacă Ucraina în timpul meciului de la EURO 2024 / Putin, vizită rară în Coreea de Nord
Peste 80 de țări și organizații internaționale au susținut integritatea teritorială a Ucrainei în fața invaziei Rusiei, într-un comunicat comun emis la finalul unei conferințe de pace din Elveția. Integritatea teritorială și suveranitatea tuturor statelor „pot servi și vor servi drept bază pentru realizarea unei păci cuprinzătoare, juste și durabile în Ucraina”, se afirmă în declarația finală a summitului de la Bürgenstock. Prin aceasta s-a solicitat ca Ucraina să preia controlul asupra centralei nucleare Zaporojie și asupra porturilor sale din Marea Azov. Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat la conferința de presă de închidere că „Rusia și liderii săi nu sunt pregătiți pentru o pace dreaptă”, salutând în același timp „primii pași spre pace”. Cu toate acestea, puterile occidentale și aliații lor nu au reușit să convingă principalele state nealiniate să se alăture declarației finale. Între ţările care nu au susţinut declaraţia se numără şase state din grupul G20 al principalelor economii ale lumii – Brazilia, Mexic, Arabia Saudită, Africa de Sud, India şi Indonezia.
Scurtă recapitulare a evenimentelor recente:
- Brigada ucraineană Azov a împins trupele ruse de pe pozițiile acestora din pădurea Serebryansky, situată în regiunea Luhansk, și au reușit să avanseze 1 kilometru, a anunțat unitatea militară
- Un atac rusesc cu rachetă asupra regiunii Poltava a rănit luni 22 de persoane
- Jens Stoltenberg a încurajat alianţa militară occidentală să trimită mai multe arme Ucrainei
- Președintele rus Vladimir Putin a demis luni patru adjuncți din cadrul Ministerului Apărării și a numit o rudă pentru a ocupa unul dintre posturile vacante astfel create
- Sîrski acuză Rusia că şi-a intensificat atacurile înainte ca Ucraina să primească avioanele de vânătoare F-16
- Bărbații din Ucraina nu se mai duc nici la nunți de teamă să nu fie mobilizați
- După Coreea de Nord, Vladimir Putin va merge în vizită și în Vietnam. Reacție dură din partea SUA
- Sir Rod Stewart a fost huiduit în Germania în timpul unui concert pe care l-a ținut la Leipzig, atrăgând nemulțumirea plătitorilor de bilete prin afișarea unui portret al președintelui ucrainean Volodimir Zelenski
- UEFA a interzis prezenţa steagurilor ruseşti la meciul dintre Ucraina şi România, din grupele Euro 2024
- Statele care deţin arme nucleare îşi întăresc arsenalele atomice
- Fostul preşedinte american Donald Trump a criticat sâmbătă amploarea sprijinului acordat de SUA Ucrainei
Evenimentele din ziua 845 a războiului din Ucraina sunt LIVE aici pe HotNews.ro:
Un submarin nuclear rusesc părăsește Havana
Submarinul rusesc cu propulsie nucleară aflat într-o escală de cinci zile la Havana a părăsit luni capitala cubaneză, potrivit jurnaliștilor de la AFP.
Cu puțin timp înainte de ora 10:00 (14:00 GMT), „Kazan” a părăsit golful portului Havana spre largul mării, urmat la scurt timp de fregata „Gorșkov”, în timp ce petrolierul „Pașin” a efectuat manevre pentru a părăsi portul.
Flotila rusă, care includea și un remorcher, ajunsese miercuri în capitala cubaneză, unde a stârnit curiozitatea locuitorilor.
Putin, vizită istorică în Coreea de Nord
Cel puțin 12.000 de civili ucraineni au murit de la începutul războiului
NATO scoate armele nucleare din depozite
Scurtă recapitulare a evenimentelor recente:
- Elveţia deschide uşa participării lui Putin la negocieri pe teritoriul său fără a fi arestat
- Un lider al extremei drepte din Elveția califică drept „jenant” summitul găzduit de ţara sa pentru Ucraina
- Negocierile de pace cu Moscova pot începe și mâine dacă Rusia se retrage din Ucraina, spune Zelenski
- Norvegia alocă aproape 100 de milioane de euro pentru sectorul energetic din Ucraina
- „Sfidează orice bun simț”: Reacția SUA la propunerea lui Vladimir Putin
- Un jurnalist rus a fost ucis într-un atac cu dronă în estul Ucrainei, unde se pregătea să realizeze un reportaj, a anunțat duminică instituția sa de presă, la trei zile după moartea unui alt corespondent rus în apropiere de linia frontului.
- Prim-adjunctul ministrului ucrainean al apărării, generalul-locotenent Ivan Havrylyuk, a declarat că ajutorul militar occidental a început să sosească în Ucraina, dar acesta nu va ajunge probabil pe scară largă și nu va avea un impact semnificativ asupra situației de pe linia frontului decât peste câteva săptămâni sau luni, notează Institutul pentru Studiul Războiului.
Cele mai importante informații de duminică privind agresiunea Rusiei au fost LIVE aici pe HotNews.ro