Remiză spectaculoasă între Scoția și Elveția – Record stabilit de Xherdan Shaqiri

Scoția - Elveția (EURO 2024) Foto: Sergio Ruiz / PRESSINPHOTO / imago sportfotodienst / Profimedia

Scoția și Elveția au încheiat la egalitate cel de-al doilea meci din grupa A de la Campionatul European, scor 1-1, la capătul unui duel cu ocazii importante de gol de ambele părți.

Scoția – Elveția 1-1

Deși au jucat destul de economicos în prima repriză, scoțienii au deschis scorul în disputa de pe RheinEnergieStadion.

Scott McTominay a marcat pentru 1-0 în minutul 13 al partidei, dar Elveția a restabilit egalitatea până la pauză, grație reușitei lui Xherdan Shaqiri, din minutul 26. Acesta a stabilit un record unic în fotbal, devenind singurul jucător din lume care marchează la ultimele trei ediții ale Cupei Mondiale și EURO.

Elvețienii puteau chiar intra în avantaj la pauză, însă golul lui Ndoye a fost anulat pentru ofsaid.

În a doua repriză, jocul a fost la fel de animat, însă cu un plus din partea elvețienilor, care au trecut în mai multe rânduri pe lângă golul de 2-1.

Finalul de meci i-a aparținut Scoției, care a prins curajul, împinsă de la spate de suporterii gălăgioși.

S-a terminat în schimb la egalitate, scor 1-1, iar Elveția rămâne neînvinsă la EURO 2024.

Tot miercuri, Germania a învins Ungaria cu scorul de 2-0 și s-a calificat în faza optimilor de finală.

În ultima etapă a grupei A, elvețienii se vor duela cu gazda competiției (23 iunie, ora 22:00), în timp ce Scoția va înfrunta Ungaria (23 iunie, ora 22:00).