Victorii în partidele amicale pentru adversarele României de la EURO 2024

Kevin De Bruyne, Foto: Colorsport / Shutterstock Editorial / Profimedia

​Slovacia și Belgia și-au câștigat miercuri meciurile de pregătire înaintea Campionatului European din Germania, cu San Marino (4-0), respectiv Muntenegru (2-0).

Slovacia și Belgia, victorii fără gol primit în duelurile cu San Marino și Muntenegru

Slovacia a câștigat penultimul meci de pregătire înainte de Campionatul European din Germania.

Slovacii au câștigat fără emoții duelul cu selecționata din San Marino, scor 4-0, la capătul unui meci controlat cap coadă.

Rigo a deschis scorul după doar 8 minute pentru gazde, iar Suslov (min 10) și Haraslin (min 36) au punctat și ei până la pauză.

În a doua repriză, scorul final a fost stabilit de David Strelec, care a înscris pentru 4-0 în minutul 58.

Aceștia vor mai avea un meci amical până la turneul final, pe 9 iunie contra Țării Galilor.

Tot miercuri, Belgia s-a impus și ea în penultimul meci înainte de EURO 2024.

Selecționata condusă de Domenico Tedesco a câștigat disputa cu Muntenegru, grație reușitelor înscrise de Kevin De Bruyne (min 44), fotbalistul celor de la Manchester City și Trossard (min 90+2, penalty).

La pauză, aceștia au făcut nu mai puțin de șase modificări.

Muntenegrenii au rămas pe final și în inferioritate numerică (min 88), după ce Brnovic a văzut al doilea cartonaș galben.

Belgienii vor mai juca un meci de pregătire înainte de Campionatul European, cu Luxemburg, în data de 8 iunie.